back to top
Ana SayfaBlogTürkiye'de Ehliyet (CE) Sahibi Olmanın "İlginç Maliyeti": Beyin yakan düzenek

Türkiye’de Ehliyet (CE) Sahibi Olmanın “İlginç Maliyeti”: Beyin yakan düzenek

2024 Yılında Türkiye’de C ve CE ehliyet (sürücü belgesi) sahibi olmanın maliyeti sadece bana anormal geliyor olamaz diye düşünüyorum. İsmini tam hatırlayamadım; haraç mı harç mı, işte bu kısım çok ilginç. Ondan bahsedeceğim…

Efendim, şimdi durumu şöyle izah edeyim 🙂

CE sınıfı ehliyet almak için yola çıktım. Bunun sonucunda uluslararası bir sürücü belgesine sahip olacağım. Hedef bu.

Bir sürücü kursuna gittim; gerekli evrakları ve 12 bin TL ücret ile kursa kaydımı yaptırdım.

Hedef CE ama tabii ki önce zorunlu olarak C sınıfına kaydım yapıldı. Yani kabaca anlatmak gerekirse kamyon ehliyeti olan C’yi almadan tır ehliyeti olan CE’yi alamıyorsun.

Kursa gittim, çekici (TIR Kafası, Kupa) ile direksiyon sınavına girdim. Geçtim… Buraya kadar olan kısım için 12 bin TL ödemiştim.

Sonra ehliyetime C sınıfını ekletmek için Nüfus Müdürlüğüne gitmem gerekiyor. Gitmeden önce de 7.803 TL harç ödemem gerekiyor. Bunun kurs yeriyle alakası yok, bakanlığın belirlediği bir ücret ve C sınıfı için geçerli bir tutar. B sınıfı daha düşük.

  • Harç Ücreti: 6.583,50 TL
  • Değerli Kağıt Bedeli: 990 TL
  • Vakıf Payı: 230 TL
    Toplam: 7.803,50 TL

Yani sadece mevcutta var olan B sınıfı ehliyetimin arkasına “C” sınıfını eklemek için 7.803 TL harç ödedim. Bu harç tutarı 2024 Ocak ayında %58,46 zam yapılarak bu fiyata çıkmış. Bu da demek oluyor ki 10 ay sonra bu ücret 12.500 ila 13.500 TL gibi bir şey olacak (tahmini).

Sonuç: Buraya kadar olan kısım için 12.000 TL kurs + 7.803 TL harç = Toplamda 19.803 TL ödeme yaparak ehliyetimi C‘ye yükseltmiş oldum.


Film şimdi başlıyor;

Şimdi sıra asıl almak istediğim “CE” sınıfı sürücü belgesine geldi.

Tekrar 12.000 TL sürücü kursuna ve tekrar 7.803 TL devlete harç ücreti ödeyeceğim. Bunun sonucunda ise bu hafta, daha yeni “C” sınıfı eklendiği için yenilenen Ehliyetimi (kartı) haftaya sil baştan yeniden yenileteceğim. 😀 Bu kez de ehliyetin arkasına “CE” ifadesini yazacaklar.

Böylece CE sınıfına gelene kadar toplamda ödeyeceğim ücret: 19.803 TL + 19.803 TL = 39.606 TL olmuş oldu.

İşte beyin yakan yer tam olarak burası 😀

Zaten ben “CE” sınıfı almak istiyorum, C sınavını geçtim ve iki üç hafta daha bekleyip “CE” sınavına da gireyim ve onu da geçersem, o zaman Nüfus Müdürlüğüne 7.803 TL harcı ödeyip CE için gideyim. İşte bunu yapamıyorum. Çünkü zorla ehliyetin arkasına önce “C” sınıfını ekleyecekler. Sonra da CE’yi ekleyecekler.

Her şeyi geçtim, sadece fazladan 7.803 TL almak için beni boşuna uğraştırıyorlar. 🙂


Bitti sanmayın;

39.606 TL’yi ödedik ama daha bitmedi tabii ki. Bu ücreti ödeyerek “C” ve “CE” sınıfı ehliyetlerine sahip olmuş olduk. Kamyon ve Tır sürebilsek de henüz kullanamayız. Kullanabilmek için iki farklı belge daha almamız gerekiyor. Evet, iki farklı ücret daha ödememiz gerekiyor. 🙂

“CE” ehliyeti sahibi olduğum için şimdi mecburen bir de SRC 3 ve Psikoteknik belgesine ihtiyacım var. Bu belgelerde bakanlık tarafından yetki verilen yerlerden alınıyor.

SRC 3 belgesi almam için yine 7 bin ila 10 bin TL arası bir ücret ile SRC verme yetkisine sahip kurs yerine kaydımı yaptıracağım. Daha sonra normal B ehliyeti alır gibi girdiğimiz o ilk sınava benzer bir sınava gireceğim. Sanırım 40 soruluk MEB tarafından düzenlenen bir sınav.

SRC 3 için girdiğim sınavı geçtikten sonra Psikoteknik uygulamalı sınavına gireceğim ve bunun içinde ortalama 1.000 TL ödeyeceğim.

NOT: SRC belgeleri; SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 olarak sınıflandırılıyor. Bunların her birinin ücreti farklı olabilir. Örneğin SRC4 yurtiçi iken SRC3 yurtdışıdır.

Buraya kadar geldiğimde ise toplamda 48.606 TL ödemiş olacağım. Yukarıdaki C ve CE ehliyeti alana kadar çıkan 39.606 TL’nin üzerine bir de 8.000 TL + 1.000 TL eklemiş olduk.


Peki şimdi bitti mi?

Buraya kadar geldiyseniz sizinki bitti artık… Benimki ise halen bitmedi, hızımı alamadım ve har(a)ç ödemeye devam edeceğim

Şimdi bir de “Dijital Ehliyet Başvurusu” (Sayısal Takograf Kart) yapmam gerekecek. (Bende zorunlu olduğu için, sizde gerekmiyorsa yapmayacaksınız.)

Bu en son sırada olduğu için harç fiyatına bakmadım. Yüzeysel olarak bir göz gezdirdim ve 750 ila 2.400 TL arası bir fiyat görünüyor ama nedir ne değildir bilmiyorum. Daha net fiyat bilgisi vermek için başvuru yapmaya çalıştım ama sistemde yüklü bir SRC belgem henüz olmadığı için devam etmeme izin verilmedi.


NOT: Yukarıda vermiş olduğum tüm fiyatlar 8 Şubat 2024 tarihinde çıkarılmıştır. Bu yazıyı farklı tarihlerde okuduğunuz zaman fiyatların değişmiş olma ihtimalini göz önünde bulundurmanız önerilir. Kesin(gibi) olan şey ise, 10 ay sonra yukarıda çıkardığım toplam fiyatın 77.500 TL gibi olmasını bekliyorum. (Bu yazıda yer alan toplam fiyatlara dijital ehliyet harcı eklenmemiştir.)

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

Hologramlar Üniversite Dersliklerine Geliyor! İşte İlk Üniversite…

Teknoloji zaten hızlı gelişiyordu ama günümüzde AI ve diğer yüksek donanımlı teknolojiler harmanlanmasıyla artık "teknolojinin geneli" eskiye oranla 100X daha hızlı gelişiyor. 18 ay öncesine...

Sinir Bozucu PDF’lere Yapay Zeka Çözümü: ChatPDF

PDF diye iğrenç bir şey var, bilirsiniz. Aslında PDF iyi de, çevresi kötü. Gerçek olan bu. PDF'i bir türlü kullanmayı öğrenmeyen bazı öğretim üyeleri vs...

Artık 40 Dilde Konuşabileceksiniz: Karşınızda Timekettle X1

Beklenen o an geldi... :) Timekettle X1 ile dil engellerinin zahmetsizce ortadan kalktığı bir dünya geliyor! Kasım ayından beri merakla gelişmelerini takip ettiğim Timekettle X1 nihayet...

Paraya “Son Kullanım Tarihi” Gelecek 🤔

Başlıkta biraz hile yapmış olabilirim, ilginizi çeksin diye. Yine de, dua edelimde başlık günün birinde gerçek olmasın. ;) Konumuz dijital para ve yakında insanları nasıl...

Google’ın Yapay Zekası “Bard” Sallamaya Devam Ediyor! Sallama derken… …

O kadar zaman geçmesine rağmen bir türlü iyileşemeyen Bard, halen sallamaya devam ediyor. Bir yapay zekanın en başarısız hali (rakiplerine göre) olan Bard'ı hem...

Okumaya Devam Edin