back to top
Ana SayfaGözlük ModelleriYeni gözlüğe alışmak ne kadar sürer?

Yeni gözlüğe alışmak ne kadar sürer?

İlk kez yeni gözlük takmak, neşe ve güven duygusu getirir. Ancak görüşünüzün tamamen rahat hale gelmesi ve yeni gözlüğünüze uyum sağlaması zaman alabilir.

Yeni gözlüğünüzün bir süre taktıktan sonra hala başınızın döndüğünü veya görüşünüzün bulanıklaştığını fark ederseniz, göz doktorunuzu aramalısınız.

Peki, yeni gözlüklere alışmak ne kadar sürüyor?

Gözlerinizin ve beyninizin yeni numaralı gözlüğünüze alışması iki ila üç gün sürebilir. Nadir olsa da, bazen iki haftayı bulabilir. Gözlerinizin yeni gözlüğünüze uyum sağlayıp sağlamadığını belirlemek için göz doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekebilir.

Yeni gözlüklere alışma: Belirtiler

Yeni numaralı gözlüklere alışanlar sıklıkla aşağıdaki deneyimleri anlatır:

  • göz yorgunluğu ve baş ağrısı
  • bulanık görüş
  • derinliği görmede zorluk, mide bulantısı ve baş dönmesi
  • “Namlu distorsiyonu”, yüksek artı lensler kullanılırken nesnelerin bozuk görünmesine neden olur
  • “Kâse etkisi”, sanki bir akvaryumdan bakıyormuşsunuz gibi görsel alanınızın kenarlar boyunca büküldüğü hissidir.

Bu semptomlar, görme düzeltmelerinin doğası gereği astigmatı olanlarda daha yoğun olabilir.

Yeni gözlük baş ağrısı

Kendinize “Gözlüklerim neden başımı ağrıtıyor?” diye soruyorsanız. Bu normaldir merak etmeyin. Yeni gözlük göz yorgunluğu muhtemelen en yaygın semptomdur . Gözlerinizdeki kaslar yorulabilir ve bu da baş ağrısına neden olabilir. Unutmayın, gözleriniz yeni lenslerinize alışmaktan çok daha fazlası. Beyniniz de gözleriniz tarafından kendisine gönderilen bilgileri görselleştirmek için çok çaba sarf ediyor! Bu artan beyin aktivitesi bazen bir baş ağrısına neden olabilir, ancak bir gün içinde geçmelidir .

Yeni gözlüklerle bulanık görme

İnsanlar bazen yeni gözlük satın aldıktan sonraki ilk birkaç gün içinde bir dereceye kadar bulanık görmeden şikayet ederler . Çoğu zaman, gözlerinizin yeni reçeteye alışması sadece birkaç gün hatta birkaç hafta alır. Bulanıklık zamanla kademeli olarak kaybolmalıdır.

Akvaryum etkisi

Yeni cam akvaryum etkisi alışma döneminde sık görülen bir sorundur. Bu , lenslerinizden gördüğünüz görüntülerin sanki dünyaya bir akvaryumdan bakıyormuşsunuz gibi kenarlarından büküldüğü zamandır . Yeni gözlüğünüzü sık sık takmanız, akvaryum etkisi veya başka şeylerle ilgili sorunlarınız varsa, onlara alışmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni gözlüklere alışma süreci nasıl hızlandırılır?

Gözlerinizin ve beyninizin yeni gözlüğünüze alışması için birkaç günden birkaç haftaya ihtiyacı olabilir, ister reçeteniz arttı ister ilk defa takıyor olun .

Gözlük reçetesini dikkatlice okuyup doğru gözlüğü satın almış olsanız bile , çerçeveyi veya cam stilini değiştirmek, alışana kadar ilk başta görme duyunuzu etkileyebilir. Reçetenizin karmaşıklığı, birinci sınıf optiklerin standart küresel camlara karşı seçimi ve polikarbonat malzeme seçiminin tümü, camlarınızın ayarlanma hızını etkileyebilir.

Mümkünse, önceki gözlüğünüze geri dönmekten kaçının . Yalnızca görüşünüz araba kullanmak veya yürümek gibi faaliyetleri gerçekleştiremeyecek kadar bozuksa geri dönün. Eski ve yeni çiftleriniz arasında ne kadar çok geçiş yaparsanız ayarlamanız o kadar uzun sürer.

glasses

Hazır haber blog sitesi
- reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

Okumaya Devam Edin