back to top
Ana SayfaSEOYoast SEO - Ardışık cümleler: Metin, aynı sözcükle başlayan ardışık cümle içeriyor....

Yoast SEO – Ardışık cümleler: Metin, aynı sözcükle başlayan ardışık cümle içeriyor. Bir şeyleri karıştırmaya çalışın!

Ardışık cümleler: Metin, aynı sözcükle başlayan 3 ardışık cümle içeriyor. Bir şeyleri karıştırmaya çalışın!

WordPress için Yoast SEO veya Shopify için Yoast SEO’daki ardışık cümleler denetimi, ardışık cümleler başlatmak için aynı kelimeyi kullanmaya karşı uyarır. Yine de, aynı kelimeyle ardışık cümlelere başlamak neden kötü bir fikir? Bunun SEO ile nasıl bir ilişkisi var? Ve bu cümleleri nasıl yeniden yazmalısınız? Herhangi bir istisna var mı? Bakalım!

Cümlelere neden tekrar tekrar aynı kelimelerle başlamamalısınız?

Çoğu durumda, ardışık cümlelere başlamak için aynı kelimeyi kullanmak garip ve tekrarlayan yazmaya yol açar. Metninizin ritmini bozar ve okuyucuları uzaklaştırma eğilimindedir. Bazı kelimelerin tekrarlanma riski diğerlerinden daha fazladır. Geçiş sözcüklerini  (ve, ama, yani vb.), ilgi zamirlerini (bu, şu, bunlar, bunlar) ve kişi zamirlerini (ben, sen, o vb.) kullanırken özellikle dikkat etmelisiniz  . Makaleler (the, a, an) açıkça genellikle cümleleri başlatmak için kullanılır. Aşağıdaki örneği göz önünde bulundurun:

Örnek: Yeni kıyafetler almak için şehirde alışverişe gittik. Ve sonra akşam yemeği yedik. Sonra parkta yürüyüşe çıktık. Sonra sinemaya gittik. Ama film sıkıcıydı. Ama yine de iyi vakit geçirdik. Ama sonra saat 11’de eve gittik. Ve sonra uyumaya gittik.

Lafı dolandırmayalım: Bu tuhaf ve sıkıcı bir yazı. Kopyanızın ilgi çekici olmasını istiyorsunuz, tekrarlayıcı değil.

SEO için neden önemlidir?

Genel olarak, hepsi aynı kelimeyle başlayan ardışık birçok cümle içeren bir paragraf iyi bir okuma olmayacaktır. En kötü durum senaryosu: okuyucular rahatsız olabilir ve web sitenizi terk edebilir. Bu nedenle, birbirinin aynı üç cümle başlangıcının bulunması SEO açısından sizin için pek önemli görünmese de, hedef kitlenize mümkün olan en iyi içeriği sunmanın  bütüncül bir SEO  stratejisinin özü olduğunu unutmayın.

Ardışık cümleler ne işe yarar?

Ardışık cümleler kontrolü, metninizin hepsi aynı kelimeyle başlayan arka arkaya üç veya daha fazla cümle içerip içermediğini değerlendirir. Durum buysa, kırmızı bir kurşun alırsınız ve biraz değişiklik yapma tavsiyesi alırsınız. Başlıkların da dikkate alındığını unutmayın. Göz simgesine tıklarsanız göz simgesini gösteren ekran görüntüsü, aynı kelimeyle başlayan ardışık tüm cümleler vurgulanır.

Aynı kelime ile başlayan ardışık cümleleri gösteren ekran görüntüsü
Aynı kelime ile başlayan ardışık cümleler vurgulanır.

Tekrarlayan cümlelerle nasıl başa çıkılır?

Yukarıdaki örnek gibi cümleleri yeniden yazmak oldukça basittir. Bir cümleyi farklı şekilde ifade etmenin birkaç yolu vardır. Bazen, sadece kelime sırasını değiştirebilirsiniz. Eşanlamlıları aramak   ve geçiş sözcüklerini kullanmak da her seferinde aynı cümle yapısını kullanmaktan kaçınmanın harika yollarıdır. Tüm bu seçenekler başarısız olursa, her zaman bir cümle ekleyebilir veya cümlelerinizi daha küçük cümlelere bölebilirsiniz.

Kişi zamirlerini gereğinden fazla kullanıyorsanız, onları atıfta bulunduğunuz gerçek kişilerle karıştırmayı deneyin. Biz yerine  Julie ve ben veya  WordPress kullanıcıları diyelim . Bunun yerine,  atıfta bulunduğunuz gerçek kelimeyi kullanın. Buna ek olarak, geçiş sözcüklerinizi karıştırın: yalnızca  ama kullanmayın   , örneğin alternatif olarak ancak  ve  olsa kullanın.

Bu ipuçlarını ve biraz daha heyecan verici ifadeleri kullanarak daha önce tanıttığımız paragrafı renklendirelim.

Gözden geçirilmiş örnek: Önce şehirde alışverişe gittik. Mükemmel yaz gardırobunu bulduğumuzda, şehir merkezinde güzel bir akşam yemeği zamanı gelmişti. Parkta yürüyüş yaptıktan sonra Julie ve ben sinemaya gittik. Ne yazık ki, film biraz hayal kırıklığı yarattı. Sonuç olarak, yine de harika bir gündü. Şimdiye kadar oldukça yorgunduk, bu yüzden eve gittik ve saat 23.00’te tüyleri topladık.

Gördüğünüz gibi, bu paragraf tamamen aynı bilgileri aktarıyor ancak çok daha canlı ve ilgi çekici.

Tekrarlayan cümleleri nasıl önleyeceğiniz ve harika metinler nasıl yazacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O zaman SEO Metin Yazarlığı kursumuz size bu konuda yardımcı olabilir. Yoast SEO eklentisindeki ekstra özelliklere de erişmenizi sağlayan Yoast SEO Premium ile bu kursa ve diğer tüm SEO kurslarımıza erişebilirsiniz.

Aynı kelimeleri kasten kullanmak

anaphora

Bazen, ardışık cümlelere başlamak için aynı kelimeyi kullanmak aslında oldukça işe yarayabilir. Bu durumda, stilistik bir araç olarak tekrarı kullanıyorsunuz. Biz buna anaphora diyoruz. Harika bir örnek, Winston Churchill’in 1940’ta İkinci Dünya Savaşı sırasında yaptığı konuşmadır:

Örnek: Sahillerde savaşacağız. İniş alanlarında savaşacağız. Tarlalarda ve sokaklarda savaşacağız. Tepelerde savaşacağız. Asla teslim olmayacağız.

Burada “yapacağız”ın tekrarı konuşmaya belli bir güç ve kahramanlık katar. Şiirsel bir etki elde etmek için anaphora kullanıyorsanız, elbette: eklenti geri bildirimini dikkate almayın. Ancak çoğu zaman Churchill olmaya çalışmıyorsunuz. Sadece  okunabilir bir web metni yazmaya çalışıyorsunuz .

Numaralandırmalar

Ayrıca numaralandırmalar için, aynı kelimelerle başlayan birkaç cümlenin arka arkaya olması tamamen mantıklıdır. Aslında, aynı kelimeleri kullanmak listenizi veya nasıl yapılır talimatlarınızı daha net hale getirebilir. Bu örneği alın:

  • Google’ın sayfanızı taramasını ve dizine eklemesini istiyorsanız, yapmanız gerekenler…
  • Google’ın sayfanızı dizine eklemesini istemiyorsanız yapmanız gerekenler…
  • Google’ın sayfanızı dizine eklemesini istemiyorsanız, şunları da yapabilirsiniz…

Hem madde işaretleri hem de aynı cümle başlangıçları, bilgilerin okunmasını ve işlenmesini kolaylaştıran bir yapı sağlar. Ancak, numaralandırmanızı madde işaretli liste gibi görsel bir biçimde sunmazsanız, etkinin farklı olabileceğini unutmayın. Madde işaretleri ve fazladan boşluk olmadan, işler oldukça hızlı bir şekilde sıkıcı hale gelebilir.

Çözüm

Kısacası: Ardışık cümleler kontrolü size kırmızı bir kurşun verirse, istenmeyen tekrarları takip ettiğinizden emin olun. Cümlenizi başlatmak için aynı kelimeleri tekrarlamak genellikle kötü bir fikirdir. Sayfanızı terk edebilecek ve daha okunaklı alternatifler aramaya başlayabilecek okuyucuları sıkma eğilimindedir. Cümlelerinizi eşanlamlılar ve geçiş sözcükleri ile zenginleştirin. Yapamıyorsanız, kelime sırasını değiştirerek cümleyi yeniden ifade edin veya bazı cümleleri yeniden düzenleyin. Yazı stilinizi karıştırmaya çalışın; okuyucularınız bunun için size teşekkür edecek!

Yoast SEO

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

SEMrush Rank Nedir?

SEMrush Rank, SEMrush adlı bir SEO ve dijital pazarlama aracı tarafından sunulan bir metriktir. SEMrush Rank, bir web sitesinin SEMrush tarafından tahmin edilen popülarite...

SEOquake “L” İfadesi Nedir?

Daha önce "SEOquake LD İfadesi Nedir?" hakkında yazdığım yazıda SEOquake genel olarak ne olduğundan da bahsetmiştim. SEOquake eklentisi "L" ifadesiyle ilgili olarak "Link" anlamına...

SEOquake “LD” İfadesi Nedir?

SEOquake nedir? SEOquake, web sitelerinin SEO performansını analiz etmek ve değerlendirmek için kullanılan bir tarayıcı eklentisidir. Bu eklenti, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve diğer...

Popüler WordPress SEO Eklentileri: En İyi 9 SEO Eklentisi

Yoast SEO Yoast SEO, en popüler ve yaygın olarak kullanılan WordPress SEO eklentilerinden biridir. Kapsamlı özellikleri, kullanıcı dostu arayüzü ve SEO optimizasyonu için güçlü araçlarıyla...

Semrush Alan Adı Sıralaması Nedir?

Semrush Alan Adı Sıralaması, bir internet sitesinin Semrush aracılığıyla belirlenen organik arama trafiği için sıralamasını gösteren bir metriktir. Bu sıralama, bir internet sitesinin organik...

Okumaya Devam Edin