Ana SayfaSEOYoast SEO - Bağlantı anahtar kelimesi uyarısı

Yoast SEO – Bağlantı anahtar kelimesi uyarısı

Yoast SEO – Bağlantı anahtar kelimesi uyarısı makale yazımı sırasında Yoast panelinde çıkan uyarılardan biridir. Bir diğer benzer uyarı metni ise aşağıdaki gibidir.

Bağlantı anahtar kelimesi: Bu sayfa için derecelenmesini istediğiniz kelimelerin bulunduğu başka bir sayfaya bağlantı veriyorsunuz. Bunu yapmayın!

Bağlantı metni bir bağlantının görünür, tıklanabilir metnidir. Genellikle çevreleyen metinden farklı bir renkte görünür ve genellikle altı çizilir. İyi bağlantı metni, okuyucuya bağlantıya tıkladıklarında ne beklemeleri gerektiğini söyler. Bağlantı metninizi doğru yapmak, birinin bağlantınızı tıklama şansını artırır ve arama motorlarına bağlam sağlayarak yardımcı olur.

Bağlantı metni neye benzer?

Bağlantı metni, bağlantı verilen makaleyi tanımlar ve ziyaretçileri tıklamaya teşvik eder. Arama motorları bile bağlantılı makalenin alakalı olduğunu anlar çünkü URL ve bağlantı metni birbiriyle ilişkilidir. Örneğin, bu makaleye bağlantı verecekseniz, bağlantı/çapa metnini şu şekilde kullanabilirsiniz: Bağlantı metni  nedir? Böylece diğer makalelere okuyucuya doğal görünecek şekilde bağlantı verirsiniz.

Bağlantı metni HTML’de nasıl görünür? İlk kod parçası URL’dir, ikinci bölüm ise bağlantıyı açıklar ve bu da bağlantı metnidir. Bunun gibi:

bağlantı metni örneği
Bağlantı metni veya bağlantı metni, bağlantıyı açıklayan içerik parçasıdır.

Bağlantı metinleri SEO için neden önemlidir?

Bağlantılar SEO için önemlidir: örneğin, site yapınızı arama motorlarına açık hale getirmek için dahili bağlantılar eklemeniz gerekir. Bağlantının metni, arama motorlarının (dahili) bağlantılarınızı anlamlandırmasına yardımcı olur; onlara daha fazla bağlam sağlar. Başka bir içeriğe bağlantı verdiğinizde, Google, bağlantı metnini bağlantı verilen sayfanın konusunun bir göstergesi olarak kullanır. Bağlantı metni, anahtar kelime öbeğinizle eşleşirse, Google, hangi makalenin o konuyla en alakalı olduğunu söyleyemez ve o anahtar kelime için sıralama yapması gerekir. Yani evet, çapa metni Google için bir sıralama faktörüdür.

Bağlantı metni, arama motorları için bağlantılara bağlam eklemenin yanı sıra kullanıcılarınız için de önemlidir. Bağlantı metni, bir bağlantının değerini netleştirir ve onları nereye götürdüğünü söyler. Bu nedenle, bağlantı metninde odak anahtar kelimesini kullanmak hem arama motorları hem de kullanıcılarınız için kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle, rakip bağlantılardan aktif olarak kaçınmalısınız.

Bağlantı metni, hem dahili bağlantılarınız hem de gelen harici bağlantılarınız için geçerlidir. Harici siteler, içeriğinize çeşitli şekillerde bağlantı verebilir.

  • Markalı bağlantılar: Yoast gibi bir bağlantı olarak markanızın adını içeren bir bağlantı.
  • URL’nin kendisi: Yalnızca sitenizin metin içermeyen URL’si, örneğin https://yoast.com. Çoğu durumda o kadar yardımcı değil.
  • Site adı: Yoast.com olarak yazılmıştır.
  • Makale veya sayfa başlığı: Sayfa başlığıyla tam olarak eşleşen, örneğin bağlantı metni nedir? .
  • Tam anahtar kelimeler: Bağlantı metni olarak odak anahtar kelimeniz/anahtar kelime öbeğiniz
  • Kısmen eşleşen anahtar kelimeler: Okunabilir bir bağlantı oluşturmak için odak anahtar kelimenizin varyantlarını kullanma.
  • İlgili anahtar kelimeler: Doğrudan bir eşleşme değil, ana kelimeyle yakından ilişkili bir anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği.
  • Genel bağlantılar: Bu ‘Burayı tıklayın’ ve ‘Daha fazlasını okuyun’ bağlantılarından kaçınmaya çalışın. İnsanlara bir bağlantının ne hakkında olduğunu söyleyin. Aksi halde tahmin yürütürler.

Bağlantı bağlantı metinlerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Peki, Yoast SEO sizi metninizde rakip bağlantılar olduğu konusunda uyarırsa ne yaparsınız? Bağlantı metinlerinizi geliştirmek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin!

1. Doğal bir akış yaratın

Genel olarak yazmanın doğal bir akışı olmalıdır. Aynı durum bağlantı metinleri için de geçerlidir. Bağlantı eklerken, metnin geri kalanıyla iyi bir şekilde örtüştüğünden emin olun. Şuna bir bak. Bir cümlede bir bağlantıyı sıkıştırmaya çalışıyorsanız, bağlantı muhtemelen oraya ait değildir. Başka bir yere koymak ve metinlerinizi doğal olmayan ve okunması zor hale getirmekten kaçınmak daha iyidir. Bu nedenle, bağlantılar SEO için önemli olmakla birlikte, iletmek istediğiniz mesajın önüne geçmediklerinden emin olmalısınız.

2. Bağlantı metnini bağlantı kurduğunuz içerikle eşleştirin

Bağlantı metinlerini yazmak için iyi bir uygulama, bağlantının metnini bağlantı verdiğiniz sayfanın içeriğiyle eşleştirmektir. Bir okuyucu bağlantılı metni gördüğünde, üzerine tıkladığında ne bekleyeceğini hemen bilmelidir. Aşağıdaki resimdeki metne bir göz atın.

İyi bağlantı metni örneği
İyi bağlantı metinlerine örnek

Bu örnekteki bağlantılar, metnin geri kalanıyla sorunsuz bir şekilde uyum sağlar. Ayrıca, bir bağlantıya tıkladığınızda tam olarak ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Örneğin, “Yoast SEO eklentisinde içerik analizi” bağlantı metni, açıkça Yoast SEO içerik analizi özelliklerini açıklayan bir gönderiye yönlendiriyor. “Meta açıklama” bağlantı metnine ne dersiniz? Bağlantının ait olduğu cümle, metninizi optimize etmekle ilgilidir. Bu nedenle, bağlantının meta açıklamaları optimize etme hakkında bir gönderiye yönlendirmesini beklersiniz. Ve yaptığı şey bu.

3. Okuyucularınızı kandırmayın

Yukarıdaki örnekte, bağlantı metinleri sorumlu bir şekilde kullanılmıştır. Bu çok önemli. Okuyucularınızı linklerle kandırmaya çalışmamalısınız. Örneğin, bağlantı metniniz “patates cipsi” diyorsa, bu bağlantının okuyucuyu bir otomobil bayisi sayfasına götürmesi kötü bir uygulama olacaktır.

4. Bağlantı metninin tıklanabilir olduğundan emin olun

Son olarak, okuyucunun bağlantı metninin tıklanabilir olduğunu anlamasını sağlayın. Bunu, bağlantı için farklı bir renk kullanarak, altını çizerek veya her ikisini birden kullanarak yapabilirsiniz.

5. Bonus ipucu: Anahtar kelime öbeğinizin tamamını tırnak içine alın

Diyelim ki ‘örgü örmeyi öğrenmek’ uzun kuyruklu odak anahtar kelimeli bir makale yazıyorsunuz. Bir bağlantı metninde odak anahtar kelimesinden herhangi birini kullanırsanız, Yoast SEO’dan onu değiştirmenizi tavsiye eden geri bildirim alabilirsiniz. Bağlantı kontrolünde odak anahtar sözcüğü için kırmızı madde işareti almaktan kaçınmak için, tüm anahtar sözcük grubunu tırnak içine alabilirsiniz, böylece analiz tek tek sözcükler yerine yalnızca tüm tümceyle eşleşir.

Hepimiz  iç bağlantıların  gerekli olduğunu biliyoruz.  Yoast SEO for WordPress, sitenizde bağlantı kurulacak ilgili içeriği bulmayı çok daha kolaylaştıran yerleşik bir  dahili bağlantı aracına sahiptir. Makalenize alakalı bir bağlantı eklediğinizde, bağlantı metnini de düşünmeniz gerekir. İç bağlantı yapınızı iyileştirmek için bu makaleleri nasıl ve neden bağladığınızı dikkatlice düşünerek, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının sitenizde daha kolay gezinmesine yardımcı olabilirsiniz.

Dahili bağlantılardan en iyi şekilde yararlanmak için yalnızca kullanıcılara gerçek değer katan bağlantılar eklemeye çalışın. Onlar için harika bağlantı metni yazın, böylece okuyucular bu bağlantının daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için dikkatlice seçildiğini bilirler. Bunun uğruna bağlantı kurmayın. Alakalı ve kullanışlı hale getirin. Ve tabii ki spam yapmayın!

seo temelleri metin tam eşleme örneği
Tam eşleşme örneği
seo temelleri metin serbest metin
Daha serbest akışlı bir bağlantı biçimi örneği

Bu bağlantı metni

Bağlantı metni, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının bir bağlantının ziyaret edilmeye değer olup olmadığına karar vermesine yardımcı olur. Birileri bu sistemi oynamaya çalışır ama sakın bu tuzağa düşmeyin. Bugünlerde Google, doğal olmayan ve hatta zararlı bağlantıları tespit etmede oldukça başarılı. Bu yüzden, doğal ve alakalı tutun ve gitmekte fayda var!

Yoast SEO – Bağlantı anahtar kelimesi uyarısı hakkında bilgi Yoast SEO kaynağı üzerinden oluşturulmuştur.

Tepkinizi gösterin
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

1 Yorum

0 0 oylar
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Yayınlar

SEMrush Rank Nedir?

SEMrush Rank, SEMrush adlı bir SEO ve dijital pazarlama aracı tarafından sunulan bir metriktir. SEMrush Rank, bir web sitesinin SEMrush tarafından tahmin edilen popülarite...

SEOquake “L” İfadesi Nedir?

Daha önce "SEOquake LD İfadesi Nedir?" hakkında yazdığım yazıda SEOquake genel olarak ne olduğundan da bahsetmiştim. SEOquake eklentisi "L" ifadesiyle ilgili olarak "Link" anlamına...

SEOquake “LD” İfadesi Nedir?

SEOquake nedir? SEOquake, web sitelerinin SEO performansını analiz etmek ve değerlendirmek için kullanılan bir tarayıcı eklentisidir. Bu eklenti, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve diğer...

Popüler WordPress SEO Eklentileri: En İyi 9 SEO Eklentisi

Yoast SEO Yoast SEO, en popüler ve yaygın olarak kullanılan WordPress SEO eklentilerinden biridir. Kapsamlı özellikleri, kullanıcı dostu arayüzü ve SEO optimizasyonu için güçlü araçlarıyla...

Semrush Alan Adı Sıralaması Nedir?

Semrush Alan Adı Sıralaması, bir internet sitesinin Semrush aracılığıyla belirlenen organik arama trafiği için sıralamasını gösteren bir metriktir. Bu sıralama, bir internet sitesinin organik...

Okumaya Devam Edin

1
0
Konuyla ilgili düşünceleriniz varsa almak isterim, lütfen yorum yapın.x