back to top
Ana SayfaSEOYoast SEO Geçiş Kelimeleri nedir nasıl eklenir?

Yoast SEO Geçiş Kelimeleri nedir nasıl eklenir?

Blog sitenizde Yoast SEO kullanıyorsanız muhtemelen Geçiş Kelimeleri hatası almışsınızdır. Aslında hata değil uyarı ya da öneri demek daha olur. Yazdığımız makalenin, haberin veya woocommerce ürününün SEO puanını artırmak istiyor ve Yoast ışıklarını kırmızıdan yeşile çevirmek istiyorsak metnimizi Yoast’ın önerisine göre düzenlememiz gerekir.

Yoast SEO Geçiş Kelimeleri uyarısı panelde kendisini genelde şu şekilde gösterir: “Geçiş kelimeleri: Cümlelerin yalnızca 10.2% tanesi geçiş kelimeleri içeriyor, bu yeterli değil. Daha fazlasını kullanın.

Geçiş kelimeleri hatasını gidererek daha fazla SEO puanı almak için Yoast’ın adımlarını izleyelim;

Yoast SEO Geçiş Kelimeleri nasıl düzeltilir?

Yazınızda geçiş kelimeleri kullanmak, içeriğinizin okunabilirliğini artırmanıza yardımcı olabilir. Bu kelimeler metninizin akmasına yardımcı olur ve okuyuculara ifadeler ve paragraflar arasındaki ilişkiyi gösterir. Bu nedenle Yoast SEO’daki okunabilirlik kontrolleri, geçiş kelimelerini kullanımınız hakkında geri bildirim sağlar. Ama tam olarak nedir? Neden bu kadar önemliler? Ve bunları nasıl kullanmalısınız?

Geçiş kelimeleri nelerdir?

Geçiş sözcükleri ‘ve’, ‘ama’, ‘öyleyse’ ve ‘çünkü’ gibi sözcüklerdir. Okuyucunuza ifadeler, cümleler ve hatta paragraflar arasındaki ilişkiyi gösterirler. Bunları kullandığınızda, okuyucularınızın düşüncelerinizle fikirlerinizin nasıl bağlantılı olduğunu anlamalarını kolaylaştırırsınız. Dahası, okuyucunuzu gelecek olana hazırlar. 

Bir örnek düşünelim.

Domino taşını ittim. Sonuç olarak, düştü.

Cümleye ‘sonuç olarak’ ile başladığınızda, okuyucunuz hemen iki şeyi bilecektir:

  1. İlk cümlede yaşananlar bir şeye sebep oldu;
  2. İkinci cümle etkiyi açıklayacak.

Burada ‘sonuç olarak’ ifadesini kullanarak, iki ayrı cümlenin bir sürecin parçası olduğunu gösteriyorsunuz. Cümlenin geri kalanını okumadan bile okuyucunuz neyin geldiğini tahmin edebilir. Bir bakıma geçiş sözcükleri, metninizi bir arada tutan yapıştırıcıdır. Onlar olmadan, metniniz bir cümleler koleksiyonudur. Onlarla birlikte, bireysel parçalar bir bütün oluşturmak için bir araya gelir.

Geçiş sözcükleri her zaman bir cümlenin başına yerleştirilmek zorunda değildir. Aşağıdaki örnekleri göz önünde bulundurun.

O çok hoş bir adam. Mesela dün bizi yemeğe çıkardı.


Bu örnekte ‘mesela’ cümlenin sonuna konulmuştur. Bununla birlikte, okuyucuya iki cümlenin nasıl ilişkili olduğu konusunda bilgi sağlar.

Arkadaşlığından zevk alıyorum çünkü her zaman ilginç hikayeler anlatıyor.

Bu örnekte, ‘çünkü’ iki cümleyi değil, iki yan tümceyi birbirine bağlar. Geçiş sözcükleri, kısa tümcelerden tüm paragraflara kadar her şeyi bağlayabilir .

Geçiş kelimelerini kullandığınız için kırmızı veya turuncu bir madde işareti aldınız mı? Yoast SEO geçiş kelimeleri kontrolü ile ilgili bölüme atlayın . Ya da doğrudan geçiş sözcüklerini kullanımınızı nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmeye başlayın .

Geçiş kelimelerini bir örnekle keşfetme

Daha somut bir örnek kullanalım . Aşağıda Metin A ve Metin B’yi görüyorsunuz. Metin A geçiş sözcükleri içermiyor. Görünüşte, Metin B tamamen aynıdır, sadece okumayı kolaylaştırmak için geçiş sözcükleri ekledik.

Metin A
Uygulamanın becerileri öğrenmek için neden önemli olduğunun birkaç nedenini tartışacağım. Bir beceride gerçekten ustalaşmanın tek yolu, gerçek dünyada yapmanız gereken şeyi gerçekten yapmaktır. Bence uygulama, gerekli saatleri ayırmanın eğlenceli bir yolu olabilir. Aynı fikirde olmayacak bazı insanlar var. İnsanların duyduklarının veya okuduklarının yalnızca %10-20'sini hatırlama eğiliminde oldukları söylenir. Teoriyi pratiğe döktüğünüzde bu sayı %90'a kadar çıkıyor. Uygulama ile açıklamayı takip etmek, bir beceride ustalaşmanın anahtarıdır.
Metin B
Bu paragrafta, pratik yapmanın becerilerde ustalaşmak için neden önemli olduğunun birkaç nedenini tartışacağım. İlk olarak, bir beceriyi gerçekten öğrenmenin tek yolu, gerçek dünyada yapmanız gereken şeyi gerçekten yapmaktır. İkinci olarak, pratik yapmanın gerekli saatleri ayırmanın eğlenceli bir yolu olabileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte , aynı fikirde olmayacak bazı insanlar var. Üçüncüsü ve en önemlisi , insanların okuduklarının veya duyduklarının yalnızca %10-20'sini hatırlama eğiliminde oldukları söylenir. Üstelik teoriyi pratiğe döktüğünüzde bu sayı %90'a kadar çıkıyor. Sonuç olarak, açıklamayı pratikle takip etmek, bir beceride uzmanlaşmanın anahtarıdır.


Metin A korkunç bir paragraf değil. Ancak farklar gün gibi ortada. Metin B, ifadeyi kesin bir sonuçla desteklemek için üç ayrı argüman olduğunu gösterme konusunda daha iyi bir iş çıkarıyor. Okuyucu, bir cümlenin hala bir önceki argümana mı yoksa yeni bir argümana mı ait olduğunu merak etmek zorunda kalmaz. Dahası, bir argüman içindeki cümleler arasındaki ilişkiyi bile gösterir. Bu nedenle, insanlar bu metni okumayı daha kolay bulacaklar ve sayfada daha uzun süre kalacaklar. Ve bu sadece kısa, uygun şekilde düzenlenmiş bir paragraf!

Geçiş kelimelerinin türleri

Geçiş sözcükleri, yapmak istediğiniz geçiş türüne göre birkaç kategoriye ayrılabilir. Genellikle bir geçiş için birkaç kelime kullanılabilir. Bazen tamamen aynı anlama gelir, bazen de küçük farklılıklar vardır. Ana diliniz değilse veya genel olarak dille ilgili bir sorununuz yoksa, daha iyi seçimler yapabilmek için bunları kullanmaları için çalışmanız ve pratik yapmanız gerekir.

GeçişÖrnek kelime/cümleÖrnek cümle
Neden ve sonuçBu nedenle, sonuç olarak, dolayısıyla, sonuç olarakYorgunum. Bu nedenle , ben yatmaya gidiyorum.
açıklamaYani, başka bir deyişle, açıklığa kavuşturmakGitmene izin veriyoruz. Başka bir deyişle , kovuldunuz.
ZıtlıkAma bir yandan daBen meyve düşkünü değilim. Ancak muzları severim.
Örnek vermekÖrneğin, örneğinAkşamları dinlenmeyi severim. Mesela ben televizyon izlemekten keyif alıyorum.
vurguHer şeyden önce, en önemlisi, kesinlikleDüzenli olarak egzersiz yapmak için birçok neden vardır. Her şeyden önce , sizi sağlıklı tutar.
numaralandırmaBirincisi/ikincisi, ayrıca ve ayrıca ek olarakBugün bir yazı yazacağım. Ek olarak , bazı video dersleri kaydediyorum.
ZamanBu arada, sırasında, daha sonra, ondan sonraGeçiş kelimelerinin ne olduğunu size anlatarak başlayacağım. Bundan sonra , neden her zaman onları kullanmanız gerektiğini size anlatacağım.
BenzerlikAynı şekilde, aynı şekilde, aynı şekildeMisafirlerini ağırlamak için gerçekten çok uğraştı. Benzer şekilde , tüm kalbini ve ruhunu harika bir akşam yemeği pişirmeye adadı.
Özetle/sonuçlandırSonuç olarak, özetlemek gerekirse, kısacaSonuç olarak, geçiş kelimeleri SEO metin yazarlığının önemli bir yönüdür.

Tablo 1: örnek cümlelerle geçiş sözcükleri

Diğer dillerdeki geçiş sözcükleri için bu makaleye göz atın .

SEO için neden önemlidirler?

Geçiş sözcükleri bir metni okumayı ve anlamayı kolaylaştırır. Ve okunabilirlik SEO için çok önemlidir . SEO’nuzu doğrudan etkilemeseler de, okunabilirliğin temel faktörlerinden biridir.

Geçiş kelimeleri ayrıca metninizi yapılandırmada çok önemli bir rol oynar. Bu, metninizin okuyucularınız tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlar. İyi yapılandırılmış bir metin, okuyucuları blogunuza çekmeye yardımcı olur ve SEO’ya katkıda bulunur!

Yoast SEO’daki geçiş kelimeleri kontrolü ne işe yarar?

Yoast SEO’daki geçiş kelimeleri kontrolü , yeterli geçiş kelimesi kullanıp kullanmadığınızı değerlendirir. Metninizdeki cümlelerin en az %30’u geçiş sözcüğü içeriyorsa madde işareti yeşil olur. Cümlelerinizin %20’sinden fazlasında veya %30’undan azında kullanırsanız turuncu mermi alırsınız. Metninizdeki cümlelerin %20’sinden azı bir geçiş sözcüğü içeriyorsa madde işareti kırmızı olacaktır. Bu 5 cümlede 1’den az.

Geçiş sözcük denetimi ve diğer okunabilirlik denetimlerinin kesin ölçümlerine nasıl ulaştığımız hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Okunabilirlik analizinin metodolojik seçimleri hakkındaki makalemize göz atın .

Yoast SEO’nun hangi geçiş kelimelerini tanıdığını öğrenmek ister misiniz? Dilinizdeki geçiş sözcükleri hakkındaki makalemize göz atın .

Geçiş kelimelerini kullanımınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Geçiş sözcükleri söz konusu olduğunda birkaç potansiyel sorun alanı vardır. İyi haberle başlayalım: herkes onu bir şekilde kullanır. ‘Ve’, ‘ama’, ‘veya’ ve benzerlerini asla kullanmayan çok az yazar vardır. Ancak bunları doğru veya yeterince sık kullanmak herkese doğal gelmiyor. Geçiş kelimelerini başarılı bir şekilde kullanmak birkaç şey gerektirir. Yapmalısın:

  1. Geçiş kelimelerini bilin;
  2. Metninizdeki farklı düşünceler ve fikirler arasındaki ilişkiler hakkında net bir fikre sahip olun;
  3. Geçiş sözcüklerini doğru ve bağlam içinde nasıl uygulayacağınızı bilin;

1. Kelimeleri bilin

Aslında geçiş kelimelerini bilmek, ana dili İngilizce olmayanlar için en yaygın sorundur. Ancak, anadili İngilizce olan birçok kişi daha seyrek olanları çalışmaktan da yararlanabilir . Her durumda, yapmak kolaydır. Sadece geçiş kelimelerinin bir listesine bakıp tanımlarını inceliyorsunuz. Yine de hafife almayın! Genellikle oldukça nüanslıdırlar ve gerçekten bağlama bağlıdırlar .

2. Düşüncelerinizin ve fikirlerinizin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunun farkında olun

İnsanların SEO eğitim kurslarımızda geri bildirim için verdikleri blog yazısı ödevlerinde net bir model görüyoruz. Metinlerinin yapısı hakkında daha iyi bir fikre sahip olan kişiler ayrıca daha fazla geçiş kelimesi kullanır ve bunu daha etkili bir şekilde yapar. Çoğu zaman, insanlar yazmaya başlar ve temelde ne olduğunu görürler. Peki ne yapabilirsin?

Metninizi bir giriş, gelişme ve sonuca bölün ve her paragrafın hangi amaca hizmet ettiğini bildiğinizden emin olun. Ardından, metninizi bir cümle düzeyinde inceleyin. Anlamlı geçişler yapmak için fırsatlar bulun. Bununla mücadele ediyorsanız, diğer yazarların metinlerini okumayı deneyin ve geçiş kelimelerini nasıl kullandıklarını görün.

Çözüm

Geçiş kelimeleri, metninizin okunabilirliği için çok önemlidir. Ancak, birçok insan onlarla mücadele ediyor. Eğer yaparsanız, onları çalışın ve çokça pratik yaptığınızdan emin olun. SEO Metin Yazarlığı eğitimimiz size bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca, metninizin yapısından haberdar olduğunuzdan emin olun. Bu şekilde, mevcut en iyi geçiş kelimelerini seçmek daha kolay olacaktır.

Yoast SEO

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

SEMrush Rank Nedir?

SEMrush Rank, SEMrush adlı bir SEO ve dijital pazarlama aracı tarafından sunulan bir metriktir. SEMrush Rank, bir web sitesinin SEMrush tarafından tahmin edilen popülarite...

SEOquake “L” İfadesi Nedir?

Daha önce "SEOquake LD İfadesi Nedir?" hakkında yazdığım yazıda SEOquake genel olarak ne olduğundan da bahsetmiştim. SEOquake eklentisi "L" ifadesiyle ilgili olarak "Link" anlamına...

SEOquake “LD” İfadesi Nedir?

SEOquake nedir? SEOquake, web sitelerinin SEO performansını analiz etmek ve değerlendirmek için kullanılan bir tarayıcı eklentisidir. Bu eklenti, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve diğer...

Popüler WordPress SEO Eklentileri: En İyi 9 SEO Eklentisi

Yoast SEO Yoast SEO, en popüler ve yaygın olarak kullanılan WordPress SEO eklentilerinden biridir. Kapsamlı özellikleri, kullanıcı dostu arayüzü ve SEO optimizasyonu için güçlü araçlarıyla...

Semrush Alan Adı Sıralaması Nedir?

Semrush Alan Adı Sıralaması, bir internet sitesinin Semrush aracılığıyla belirlenen organik arama trafiği için sıralamasını gösteren bir metriktir. Bu sıralama, bir internet sitesinin organik...

Okumaya Devam Edin