back to top
Ana SayfaSEOYoast SEO "Giden Bağlantılar" hatası giderme

Yoast SEO “Giden Bağlantılar” hatası giderme

Yoast SEO “Giden Bağlantılar” hatası giderme nasıl yapılır?

Giden Bağlantılar SEO uyarısı makale yazımı sırasında Yoast SEO ekranınızda “Giden bağlantılar: Bu sayfada giden bağlantı yok. Biraz ekleyin!” şeklinde kendisini gösterebilir. Uyarı mesajından da anlaşılacağı üzere ne yapmanız gerektiği açıkça belirtilmiş.

Yapmanız gereken tek şey oluşturduğunuz içerikten uygun bir kelime seçerek dış kaynaklara bağlantı vermeniz gerekiyor. Örneğin bir makale yazıyorsanız ilham aldığınız bir kaynağın linkini ilgili kelimelerden birine verebilirsiniz. SEO’da bu “ziyaretçiye ilham verme, yön gösterme vb” anlamlara geliyor ve Google gibi arama motorlarının en sevdiği şeylerden biri olarak kabul ediliyor.


Yoast SEO kılavuzu Giden Bağlantılar hatası hakkında neler demiş göz atalım;

Giden bağlantılar SEO için önemli mi?

Yoast SEO ilgili makalenizdeki tüm içeriği tarar ve giden bağlantı var mı yok mu kontrol eder. Eğer başla sayfalara verilmiş bağlantılar yoksa sizi uyararak bağlantı eklemenizi önerir. Çoğu durumda bağlantı eklenmezse SEO puanı kırmızı da kalır ve yeşile dönmez.

Önemlerine geçmeden önce, giden bağlantıların ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Birkaç tür bağlantı vardır. Diğer içeriğe bağlantı vermek söz konusu olduğunda, birkaç farklı tür arasında ayrım yapmak önemlidir:

  • Dahili bağlantılar , web sitenizdeki bir sayfadan web sitenizdeki başka bir sayfaya gider. Dolayısıyla dahili bir bağlantı, o bağlantıya tıklayan bir kullanıcının aynı web sitesinde kalması anlamına gelir. Bu bağlantılar , site ziyaretçilerinin web sitenizde gezinmesine yardımcı olur ve ayrıca sitenizi arama motorları için optimize eder. Dahili bağlantınızla ilgili yardım alabiliyorsanız, Yoast SEO aslında dahili bağlantı  sanatında ustalaşmanıza yardımcı olabilecek bir dahili bağlantı aracı  ve bir site yapısı kursu ile birlikte gelir.
  • Ve sonra, bir web sitesinden diğerine giden harici bağlantılar var. Web sitemizden başka bir web sitesindeki, bu durumda Moz’un web sitesindeki bir makaleye bağlantı verdiğimiz için önceki cümledeki bağlantı buna bir örnektir. Bilmeniz gereken iki tür harici bağlantı vardır:
    • Diğer web sitelerinden sizinkine bağlantılar. Bunlara gelen  bağlantılar veya  geri bağlantılar diyoruz  . Web sitenize daha fazla bağlantı almak söz konusu olduğunda, sıralamanıza zarar verecek kötü uygulamalardan uzak durduğunuzdan emin olun. Web sitenize uygun geri bağlantıları nasıl alacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, başarılı bir bağlantı kurma stratejisi hakkındaki makalemize göz atın .
    • Web sitenizden başka bir web sitesine bağlantılar. Biz bunlara giden bağlantılar diyoruz . Bunlar, Yoast SEO’da kontrol edilen giden bağlantıların odaklandığı, web sitenizden diğer web sitelerindeki sayfalara olan bağlantılardır.

Giden bağlantılar kontrolü ne işe yarar?

Yoast SEO’daki giden bağlantılar kontrolü , gönderinize veya sayfanıza eklediğiniz giden bağlantıların sayısını sayar. Takip edilmeyen ve takip edilen bağlantıları sayar . Takip edilen, arama motorlarının bu bağlantıları takip edebileceği, makaleye değer katabileceği ve belki de daha üst sıralarda yer alabileceği anlamına gelir. Takip edilmeyen bağlantılar, arama motorlarının onları diğer web sitesine kadar takip etmesine izin vermez. Bu şekilde, katkıda bulunmazlar veya değer katmazlar.

Metninize bir bağlantı eklediğinizde veya mevcut bir bağlantıya tıkladığınızda, bir bağlantıyı nofollow olarak işaretleme seçeneğinin bulunduğu bir açılır menü görürsünüz. Ancak takip edilen bağlantıları görmeyi tercih ederiz! Bu nedenle, yeşil bir geri bildirim mermisi almak için en az bir takip edilen bağlantı eklemenizi isteyeceğiz. Bilerek yalnızca takip edilmeyen bağlantılar eklediyseniz, bu kontrol için madde işaretiniz yeşil yerine turuncu olur. Bu arada, Yoast SEO’nun bağlantıları kullanıcı tarafından oluşturulan içerik olarak veya bu içerik için işaretlemenizesponsoredugc de izin verdiğini biliyor muydunuz ?

Giden bağlantılar kontrolü için yeşil bir geri bildirim madde işaretini gösteren ekran görüntüsü
Giden bağlantılar kontrolü, SEO analizinde yeşil bir madde işareti gösterir.

Giden bağlantılar kontrolü için turuncu veya kırmızı bir geri bildirim mermisi aldınız mı ? Ardından, yazdığınız her makaleye en az bir takip edilen giden bağlantı ekleyerek yeşile çevirin . Ancak hangi web sitelerine bağlantı vermelisiniz? Peki kendinize şunu sorun: hangi kaynaklara başvurdunuz ve hangileri size doğru cevabı verdi? Veya hangi web sitelerinin, okuyucularınızın bilmesi için gerçekten ilginç olan ilgili içeriğe sahip olduğu. Hak ettikleri için onlara bakın ve bağlantı kurun. Başkalarının da sizin için aynısını yapmasını istersiniz. Ek olarak, kaynaklarınıza uygun şekilde bağlantı vermek, içeriğinizin algılanan Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirliğine (EAT) katkıda bulunur .

Ziyaretçilerinizle alakalı bağlantılar seçmelisiniz. Ve ziyaretçilerinizin bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebileceğini düşünüyorsanız ve siz o belirli içeriği kendiniz sunmak istemiyorsanız (veya sunamıyorsanız), onları sunan birine gönderin. Hepimiz en iyi olduğunu düşündüğümüz kaynaklara bağlanırsak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırlar ve hepimiz bundan faydalanırız!

Giden bağlantılar kontrolü için kırmızı bir geri bildirim madde işaretini gösteren ekran görüntüsü
En az bir takip edilen giden bağlantı ekleyerek bu madde işaretini yeşile çevirin.

Neden giden bağlantılar eklemenizi istiyoruz?

Yoast’ta, her gönderinin bir giden bağlantı içermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda çok güçlü hissediyoruz çünkü misyonumuz  ‘Herkes için SEO’ . Bağlantılı bir ağda herkesin eşit şansa sahip olduğuna çok inanıyoruz. Sizden bu giden bağlantıyı eklemenizi isteyerek ,  web sitenizi bir sonraki web sitesine bağlamanızı istiyoruz. Ve bu web sitesinden bir sonraki web sitesine. Bunu yaparak, ilgili bir web sitesinden diğerine genişleyen ve genişleyen bir web oluştururuz. Bu, Google’ın noktaları birleştirmesine yardımcı olur. Bing’in hangi siteler veya daha doğrusu hangi  sayfaların birbiriyle ilişkili olduğu hakkında fikir edinmesine yardımcı olur.

Web’i bağlayarak ve sizin yardımınızla web’i düzgün bir şekilde yapılandırarak, arama motorlarının ilginç web siteleri bulmasına yardımcı oluyoruz. İlginç web sitelerinin Google’da sıralanmasına yardımcı oluyoruz. Yardımınızla bu bizi herkes için SEO’ya bir adım daha yaklaştırıyor. Ve bundan herkes faydalanıyor.

Bununla birlikte, içeriğinize uygun giden bağlantılar eklemek için başka bir neden daha var. Daha önce de belirtildiği gibi , sayfalarınızda sergilediğiniz Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik (EAT) giderek daha önemli hale geliyor. Güvenilir kaynaklara doğru şekilde bağlantı vermek, içeriğinizin EAT’ına katkıda bulunacaktır, çünkü bu, arama motorlarına içerik oluşturmak için doğru bilgileri kullandığınızı gösterir.

Peki… giden bağlantılar SEO için önemli mi?

Giden bağlantılar kesinlikle SEO için önemlidir. Algılanan EAT’niz ve daha da önemlisi genel olarak SEO için önemlidirler . Bağlantınız komşunuza, tedarikçinize, müşterinize ve tabii ki ziyaretçinize yardımcı olur. Ve genel olarak SEO’ya ne kadar çok insan katkıda bulunursa, siz de ondan o kadar fazla yararlanırsınız. Bu nedenle, Yoast SEO’da bunları kontrol etmemizin iyi bir nedeni olduğuna inanıyoruz.

Yoast SEO “Giden Bağlantılar” hatası giderme makalesi Yoast SEO aracılığıyla oluşturulmuştur.

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

SEMrush Rank Nedir?

SEMrush Rank, SEMrush adlı bir SEO ve dijital pazarlama aracı tarafından sunulan bir metriktir. SEMrush Rank, bir web sitesinin SEMrush tarafından tahmin edilen popülarite...

SEOquake “L” İfadesi Nedir?

Daha önce "SEOquake LD İfadesi Nedir?" hakkında yazdığım yazıda SEOquake genel olarak ne olduğundan da bahsetmiştim. SEOquake eklentisi "L" ifadesiyle ilgili olarak "Link" anlamına...

SEOquake “LD” İfadesi Nedir?

SEOquake nedir? SEOquake, web sitelerinin SEO performansını analiz etmek ve değerlendirmek için kullanılan bir tarayıcı eklentisidir. Bu eklenti, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve diğer...

Popüler WordPress SEO Eklentileri: En İyi 9 SEO Eklentisi

Yoast SEO Yoast SEO, en popüler ve yaygın olarak kullanılan WordPress SEO eklentilerinden biridir. Kapsamlı özellikleri, kullanıcı dostu arayüzü ve SEO optimizasyonu için güçlü araçlarıyla...

Semrush Alan Adı Sıralaması Nedir?

Semrush Alan Adı Sıralaması, bir internet sitesinin Semrush aracılığıyla belirlenen organik arama trafiği için sıralamasını gösteren bir metriktir. Bu sıralama, bir internet sitesinin organik...

Okumaya Devam Edin