back to top
Ana SayfaFinansZiraat Bankası Halka Arz "Teminat Bulunmamaktadır" Hatası

Ziraat Bankası Halka Arz “Teminat Bulunmamaktadır” Hatası

Çözüm buldum mu diye bakmaya geldiysen üzgünüm, vaktini almamak için çözüm bulamadığımı şimdiden söylemek isterim.

Ziraat Bankasının Halka Arz sayfasına girip, listedeki bir Halka Arz’a katılmak istediğimde: “Seçilen hesaba bağlı kullanılabilir teminat bulunmamaktadır. Seçilen halka arz için teminat kullanılmadan talimat verilememektedir. Lütfen başka bir hesap seçiniz.” uyarısı veriyor.

Başka bir hesap seçiyorum yine aynı hatayı veriyor. Sonra bir başkasını seçiyorum yine değişen bir şey yok.

“Teminat” ifadesinden yola çıkarak hesaba para gönderdim. Üç hesapta ortalama 62 bin TL olmasına rağmen yine Halka Arz işlemi sırasında yukarıdaki hatayı verdi.

Ziraat Bankasına sorunumu ilettiğimde ise aşağıdaki yanıtı aldım;

Yanıt:
Hisse senedi halka arz girişi yapabilmek için Ziraat Yatırım hesabınızın bulunması gerekmektedir. Yatırım hesabı açılış işlemlerinizi ve halka arz taleplerinizi “Yatırım“ menüsü içerisinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yani kısacası bir Yatırım Hesabınız yok, bu yüzden hatayı alıyorsunuz vs gibi bir şey dediler. Ama yatırım hesabımın olmaması mümkün değil, zaten kullandığım bir hesap.

Özetle çözüm bulamadım. Birkaç saat sonra tekrar deneyeceğim… Bakalım düzelmiş olacak mı. Bu arada benzer konuyla ilgili birçok şikayetin olduğunu gördüm.


Konuyla ilgili başka bir kaynaktan aldığım bilgi ise aşağıdaki gibidir;

Bu uyarı, seçtiğiniz hesaba bağlı olarak, halka arz için yeterli teminat bulunmadığı anlamına gelir. Halka arzlarda, yatırımcılardan talep edilen hisse miktarı için teminat yatırmaları gerekmektedir. Teminat, halka arzın gerçekleşmesi durumunda, yatırımcıların hisse satın almak için ödeyecekleri tutardır.

* Hesabınızda yeterli para bulunmayabilir. Halka arz için yatırmanız gereken teminat, halka arz edilecek hisselerin nominal değerine eşittir. Örneğin, halka arz edilecek hisselerin nominal değeri 10 TL ise, 10 lot hisse satın almak için 100 TL teminat yatırmanız gerekir.

* Hesabınızdaki para, başka bir yatırım için teminat olarak kullanılıyor olabilir. Örneğin, bir hisse senedi veya tahvilde teminat olarak para yatırdıysanız, bu parayı halka arz için kullanamazsınız.

* Hesabınızdaki para, blokeli olabilir. Örneğin, bir kredi borcunuz varsa, bu borç için blokeli paranız bulunabilir. Bu parayı da halka arz için kullanamazsınız.

Şeklinde.

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

10 YORUMLAR

 1. Bugünkü halka arza katılmak için cates hissemi sattım para borsa hesabımda görünüyor ama bugünkü avpgy halka arzına katıl dediğimde limit yetersiz diyor. Sebebini bilen var mı? Avpgy için istediğim lot sayısı nakit paramdan daha az ama yinede limit yetersiz dediği için katılım yapamadım.

 2. Zborsa 10 bin TL olmazsa işlem yapamazsın diyor. Bana has bir hata mı herkeste mi öyle aceba? Bi de 10 bin TL ziraat borsa hesabına göndersem bunu geri alabilir miyim. Halka arzlara katılmak için ziraat borsa hesabı açtıktan sonra yani.

  • Çok değil iki üç ay önce ziraat borsa hesabı açmak için hesabında 2.000 ₺ olması yeterliydi. Şimdi 10.000₺ olmuş demek ki.

   Evet hesabına 10.000 TL atıp zborsa hesabı açtıktan sonra paranı tekrar çekebilirsin.

   Önerim ise; hesapta 10.000 TL olduğunda ziraat borsa hesabı açtıktan sonra, en az 2.000 TL yi ziraat borsa hesabına aktar. Bu şekilde yapmazsan daha sonra da ‘borsa hesabına minimum transfer limitine” takılabilirsin. Zaten zborsa da tuttuğun 2.000 TL halka arzlar için yeterli sayılır.

 3. Benim bakiyem olmasına rağmen aynı hatayı alıyorum. Müşteri hizmetlerine bağlanamadım bi türlü. Siz sorunu çözdünüz mü?

  • Sonraki kontrol ettiğimde sorun kendiliğinden çözülmüştü ama alım yapmadım yine de. Pek kullanışlı değil, ZBorsa şifremi bile sıfırlayamıyorum bir aydır. Sürekli hata veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

Paraya “Son Kullanım Tarihi” Gelecek 🤔

Başlıkta biraz hile yapmış olabilirim, ilginizi çeksin diye. Yine de, dua edelimde başlık günün birinde gerçek olmasın. ;) Konumuz dijital para ve yakında insanları nasıl...

Okumaya Devam Edin