back to top
Ana SayfaBisikletXcp Bisiklet Zincir Yağı Nasıl?

Xcp Bisiklet Zincir Yağı Nasıl?

Her bisikletimde farklı zincir yağlarına yer vermek ve deneyimlemek isteyen biri olarak bu kez de çok iyi olduğu yorumlanan XCP Bisiklet Zincir yağına odaklanayım dedim. Yorumlarda ve videolarda genellikle “şöyle iyi, böyle iyi” denildiği için bende “demek ki iyiymiş” diyerek yola çıktım. Tam bir hayal kırıklığıymış meğer. Anladığım kadarıyla yorumlar vs gerçeği yansıtmıyor. Ya da 15 yaşındaki çocukların makine yağından bisiklet yağına ilk geçiş heyecanları. 🙂

Konuyu fazla uzatmadan Xcp Bisiklet Zincir Yağı nasıl, iyi mi kötü mü fikirlerimi paylaşayım.

“Bisiklet zinciri, bisikletinizin performansını ve dayanıklılığını etkileyen önemli bir parçadır. Bu nedenle, doğru zincir yağı seçimi, bisikletinizin performansını artırmak ve uzun ömürlü olmasını sağlamak açısından kritik öneme sahiptir.”

Xcp Bisiklet Zincir Yağı Nasıl?

XCP Bisiklet Zincir Yağı‘nı denemek istememin ana nedeni, kullanıcılar arasında yüksek puanlar almasıydı. Ancak maalesef pek gerçekçi çıkmadı.

Öncelikle, XCP Bisiklet Zincir Yağı oldukça akışkan, bu aslında uygulamayı kolay hale getiriyor. Ancak ürünün akışkanlığı, hızlı bir şekilde uçmasına da neden oluyor. Bu da, yağın istenmeyen yerlere sıçrayarak etkisini azaltmasına ve daha sık yağlama yapma gereksinimi oluşturuyor. Kısa sürede zincirde neredeyse hiç kalmıyor.

Bir diğer kötü yanı ise etkinliğinin oldukça düşük olması. XCP Bisiklet Zincir Yağı, zinciri pürüzsüz bir şekilde döndürmek için gerekli olan sürtünmeyi azaltma konusunda yeterli performansı sağlamıyor.

“Zincirde kararma yapmıyor, öyleyse iyidir…” şeklinde yorumlayanlarda oluyor. Böyle bir mantık yoktur. Bu tamamen formülasyonla ilgilidir, bir yağ kararmıyor öyleyse iyidir savunması yanlış. Ayrıca yağın kararması demek, yağın görevini yaptığı anlamına gelir. Az kararır çok kararır, erken ya da geç kararır bunun birden çok sebebi olabilir. Örneğin kullanım şartları, yağlama yöntemi, dış etmen temas durumu vs vs…
(Daha önce otomobil motorları için laboratuvarda çeşitli analizler yapmıştık, hatırlayanlar varsa orada da motor yağının az kararanı çok kararanı vs konu olmuştu, tabii ki kararan yağ daha iyi görevini yapan çıkmıştı.)

Sonuç olarak, XCP Bisiklet Zincir Yağını ne yazık ki “kendime” tavsiye etmiyorum. Çok akışkan olması, çabucak uçması ve etkisinin düşük olması gibi faktörler ürünü dezavantajlı kılıyor. Bisikletinizin zinciri için daha iyi alternatifler bulabilir ve daha iyi performans elde edebilirsiniz.

Salcano da kullandığım yağ Shimano Wet Lube idi, Carraro Gravel da ise XCP yi kullanmak istedim. Çünkü Shimano yağından daha iyi olduğu söyleniyordu. Fakat gördüğüm kadarıyla Shimano zincir yağından daha iyi olmasını bir kenara bırakın rakibi bile olamayacak kadar kötü bence. Bana göre diğer kötü yağlardan biri ise Decathlon’un kendi isminde olan zincir yağı (sarı kutulu), bu da makine yağı gibi bir şey çıktı. Makine yağının sanki bir tık üstü gibi. Xcp zincir yağıda buna göre bir tık iyi.

Bu arada Decathlon’un yağı sanırım en çok toz toplayan. XCP buna göre daha az toz topluyor. Bunlar arasında tercihim Shimano kuru havalar için olan olacak.

Bu paylaşımım tamamen kişisel görüşlerimdir. Her bisiklet ve bisikletçi farklıdır, bu nedenle başkalarının deneyimleri de farklılık gösterebilir.

Bisikletinizin zincirini ve diğer parçalarını düzenli olarak bakım yaparak, performansını ve dayanıklılığını artırabilirsiniz. Umarım, bisiklet deneyiminizde daha iyi sonuçlar elde edersiniz ve keyifli sürüşleriniz olur!

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

İlgili Yayınlar

Orantısız Şişen Bisiklet İç Lastiğini Denedim

Bisiklet iç lastiğini takmadan şişirdiğimde lastiğin bir tarafı diğer kısımlara göre çok daha fazla şişti. Büyük bir orantısızlık vardı, bunu bir kusur olarak görsem...

Carraro Gravel G0’dan Çıt Çıt Ses Geliyor – Pedalı çevirdikçe gelen çıt sesi (Çözüldü)

Carraro Gravel G0 bisikletimde pedalı her çevirdiğimde gelen "çıt çıt" sesinin sebebi pedalın kendisi çıktı, mutlu oldum:) Neden mutlu oldum? Pedala sadece güç uygularken gelen çıtırtı...

Carraro Gravel G0 Nasıl? – İyi ve kötü yanları, deneyimlerim…

Artık hem tamamen asfalt hem de zor şartları olan dağlık alanlarda sürüş yapmayı bıraktığım için daha hafif bir bisiklete geçmeye karar verdim ve bir...

Yapay Zekaya “Bisiklet İle İlgili Sözler Yaz” Dedim ve Pişman Oldum

Yapay zeka dil modeline "bisiklet ile ilgili sözler yaz" dedim ve dediğime pişman oldum :) İşte verdiği cevap; Bisikletle ilgili sözler yazmak istiyorsunuz, peki neden? Bisiklet...

Okumaya Devam Edin