back to top
Ana SayfaOtomotivCitroen Triger Kayışı Kaç KM’de Değişir?

Citroen Triger Kayışı Kaç KM’de Değişir?

Citroen Triger Kayışı otomobilin bakım kitapçığında yazdığına göre dizel motorlarda 180.000 ila 240.000 KM‘de bir veya her 10 yılda bir, benzinli araçlarda ise 120.000 ila 150.000 KM‘de bir ya da her 10 yılda bir değiştirilir.

Yukarıda vermiş olduğum KM bilgileri çok fazla olabilir veya bize öyle gelebilir ama Citroen’in orijinal bakım kitapçığından yazan veriler bunlar. Hatta yanlış yönlendirmemek için kitapçıktan fotoğraf kareleri de paylaşacağım.


Citroen C3 triger kayışı kaç km de değişir?

Benzinli araçlarda normal kullanımda 150 bin KM’de bir, yoğun kullanımda ise 120 bin KM’de bir değişmesi gerektiği, Dizel araçlarda da normal kullanımda 240 bin KM’de bir, yoğun kullanımlarda ise 180 bin KM’de bir triger kayışının değişmesi gerektiği belirtiliyor. Bakım kitapçığında bulunan bu değerlerin fotoğrafını da çekerek aşağıya ekliyorum.

Yukarıdaki fotoğraf sadece Citroen C3 için olan kısım. Yazının çok fazla uzamaması için diğer Citroen modellerinin triger kayışı değişim km’lerini kitapçıktan kısa kısa ekleyeceğim.

Citroen C1 Triger kayışı kaç KM’de ve ne zaman değişir?

C1’in bakım kitapçığında yazan bilgiye göre “bütün dizel motorlar normal bakım veya normal kullanımda her 240 bin KM’de bir ya da her 10 yılda bir değişir. Yoğunlaştırılmış kullanım veya yoğunlaştırılmış bakımda her 180 bin KM’de bir değişir.

Citroen C2 Triger kayışı kaç KM’de değişir?

Citroen C2 triger seti veya kayışı içinde değişim süreleri ve KM’si C3 ile birebir aynıdır. Yani yukarıda C3 için yazdığım değişim bilgileri Citroen C2 içinde geçerlidir. Aşağıdaki bakım kitapçığında görüldüğü üzere C2, C3 ve Pluriel aynı bakım planını paylaşıyor.

Citroen Xsara Triger kayışı kaç KM’de değiştirilir?

Citroen Xsara, xsara picasso ve Berlingo modellerinde Triger kayışı değişim aralıkları aşağıdaki gibi;

 • Benzinli: Normal kullanımda her 120 bin KM’de bir, yoğun kullanımda ise her 90 bin KM’de bir değişir.
 • Dizel 2.0 HDİ: Her 160 bin KM’de bir veya her 120 bin KM’de bir değişir.
 • Dizel 1.6 HDİ 16V: Her 240 bin KM’de bir veya her 180 bin KM’de bir değişir. Ya da her 10 yılda bir.

*10 yıl da bir değişim olayı her kayış için ve model için geçerlidir, o yüzden bazılarına yazmadım, hepsinde varsayın.

Citroen C4 ve C5 Triger kayışı ne zaman değişir?

Citroen C4 ve C5’te de yine en düşük değişim 90 bin KM’de benzinli motordadır. Dizel motorda ise en düşük 180 bin KM’de bir triger kayışı değişmeli şeklinde belirtilmiş.

Citroen C4 Picasso Triger ne zaman kaç km’de değişir?

2014 2015 ve 2016 model dahil olmak üzere Citroen C4 Picasso aracının bakım kitapçığındaki verilere göre 180.000 KM de, yoğunlaştırılmış bakımda ise 140.000 KM’de bir ya da 10 yılda bir değiştirilir. 

Citroen C6 ve C8 Triger kayışı kaç KM’de değişmeli?

Citroen C6 tüm motorlarda  normal en erken 180 bin KM’de bir değişmeli. Bu değişim aracın yoğun kullanıldığı varsayılarak hesaplanmış bir yoğunlaştırılmış bakım için geçerlidir. En uzun değiştirme ise 240 bin KM’dir.

Citroen C8 ise en geç 150 bin KM’de bir değişmeli. Yoğunlaştırılmış bakım yapılması durumda ise her 120 bin KM’de bir değişmesi gerektiği belirtiliyor.

Citroen Jumper Triger kayışı ne zaman değişmeli?

Jumper için triger değişim KM bilgisi ise şu şekilde;

 • Benzinli 80 bin ila 120 bin KM arasında
 • Dizel 2.0 HDİ, 2.2 HDİ, 2.8 HDİ 120 ila 150 bin arasında
 • Dizel 2.8 TDİ 90 ila 120 bin KM arasında değişmeli.

DİKKAT ÖNEMLİ!

Yukarıdaki veriler fotoğraflarda gördüğünüz gibi Citroen’in resmi bakım kitapçıklarında bulunan Triger değişim bilgileridir. Aracınızda Triger kayışıyla ilgili şüphelendiğiniz bir durum varsa değişim aralıklarını beklemeden değiştirin.

Birkaç öneri;
# 100 bin km üzeri bir araç aldıysanız ilk iş olarak Triger kayışını değiştirmeyi düşünün.

# Triger kayışı veya seti orijinal olmak zorundadır. Kitapçıkta yazılan verilerin tamamı orijinal parçalar için geçerlidir.

Orijinal parça demek her zaman üzerinde Citroen logosu olan demek değil, güvenilir bir markanın orijinal üretimine de orijinal ürün denir. Örneğin Valeo, Mahle, Mann, UFI gibi markalar bilindik markadır. MANN’ın bir filtresini alıyorsanız bu orijinal anlamına gelir.

# Yukarıdaki veriler bilgilendirme amaçlı paylaşılmıştır.

Burada olmayan bir modeli arıyorsanız yorum kısmından sorabilirsiniz, kitapçıkta varsa eklerim.

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

16 YORUMLAR

  • Merhaba, hangi versiyon olduğunu belirtmemişsiniz. 1.4 70 mi, 1.6 109 mu. Biri 150 bin iken diğeri 120 bin örneğin. Bu modelde biraz değişken olduğundan tam model bilgisi gerekli.

 1. Merhabalar beni de 2013 c-elysee var 1.6 hdi 92 HP km 151 bin de triger bakımını ne zaman yapmalıyım aracımı çok aşırı kullanmıyorum yani şöyle ki her gün Max 20-30 km yol yapıyorum sağa sola gitmek için bilgi verebilir misiniz teşekkürler

 2. Selamın aleyküm. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. 2012 model 1.6 e hdi C5 aracım var. 165 bin km bakımı geldi. 165 bin bakımında neler yapılır bir türlü bulamadım internette. Karantina kapsamında işim gereği evimden uzağım. Ailem evde aracıma bakım yaptıracağım. Bu sebeple sanayiden birine de soramadım. Sanırım sizde bakım kitapçıkları var. 165 bin ve 180 bin bakımlarını paylaşırsanız çok sevinirim.

  • Aleyküm selam. Citroen C5 II 1.6 E-HDI için aşağıdaki bilgilere yer verilmiş;

   Ekstra olarak;
   Triger Kayışı Kiti (değiştir)
   Fren Hidroliği Boşalması/yenilenmesi

   Varsayılan olarak da normal hava, kabin, yağ, yakıt filtrelerini ve de motor yağını da değiştirebilirsiniz. (Yakın zamanda değiştirmediyseniz.)

 3. Orhan bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,bana çok yardımcı oldu. Aracım 2014 Citroen c elysee. Şu anda 80000 km.de. sanayideki usta 90000 km.ye gelince değişmesi lazım dedi, neredeyse değiştirmeyi düşünüyordum servis 160000 dedi. Sizinkini de okuyunca rahatladım. Şu anda 160000 e gelince değiştirmeyi düşünüyorum ama içimde bir kuşku var hala. Sizce neden farklı farklı bilgiler var . saygılar selamlar

  • Merhaba,

   Bildiğim kadarıyla (fabrikanın kendi veri ve önerilerine dayanarak) bahsettiğiniz araç için en erken değişim KM’si 160 bin veya 10 yıl. Bunlardan hangisi erken dolarsa değişim gerektirir. Aslında değişim kitapçıklarında 160 binden daha fazla ama ben makaleye 10 veya 20 bin KM eksik yazdım.

   Servis size doğru bilgi vermiş, hemen hemen benimle aynı düşünceyle yola çıkarak 20 bin KM düşürmüş ki çokta geç kalmasın diye. Aracınızın modeli sisteme girildiğinde muhtemelen kitapçıkta 180 bin yazıyordur ve size de 160 bin demişler. Herhangi bir problem yok, doğrular.

   Sanayi konusuna ise hiç değinmiyorum.

 4. Benim Citroen elysee 2016 model 92 HP dizel aracım var araç 96000 bin de tirigeri kaç binde değişir bilgi verebilir misiniz saygılar

  • Citroen C-Elysée 1.6 HDI 92 HP aracın Triger kayışının 180 bin KM’de değişmesi gerektiği belirtilmiş. Veya 10 yılda. Hangisi önce dolarsa. Siz KM’den 20 bin, yıldan da 1 yıl çıkarın ve öyle hesaplayın her ihtimale karşı.

  • Merhaba,

   2009 ve sonrası için veriler şu şekilde;
   * Sakin bir kullanıcı iseniz ve aracınızı normal şartlarda kullanıyorsanız her 240.000 KM’de bir veya her 10 yılda bir değiştirilmeli.
   * Olumsuz şartlarda kullanıyorsanız her 170.000 KM’de bir veya her 10 yılda bir değiştirilmeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

Motor freni nedir ve nasıl kullanılır?

Motor freni aslında vites küçültme işlemidir kısaca. Yokuş aşağı sürüş anında viteslerin sıralı ve kontrollü bir şekilde düşürülmesi aracın hızını keseceği için "motor freni"...

Karbüratör nedir, nasıl çalışır, arıza belirtisi nasıl anlaşılır?

Bir araçtaki yakıt sistemi, motora çalışması için ihtiyaç duyduğu yakıtı depolamaya ve beslemeye yardımcı olan birçok parça içerir. Benzin hava ile karışır ve bu karışım,...

Otomobil motorundaki soğutma sistemine genel bakış

Günümüzde benzin ve motorinle çalışan neredeyse tüm otomobil motorlarında soğutma sistemleri bulunur. Tipik bir motor soğutma sistemi, aşırı ısıyı uzaklaştırmak için motor kanallarında sirkülasyon...

Okumaya Devam Edin