back to top
Ana SayfaHaberDini haham Türkiye'deki depremin "ilahi adalet" olduğunu söyledi

Dini haham Türkiye’deki depremin “ilahi adalet” olduğunu söyledi

İsrail ulusal dini hareketinin önde gelen isimlerinden Safed Shmuel Eliyahu’nun Hahambaşısı, Cuma günü yazdığı bir köşe yazısında, bu hafta başlarında Türkiye ve Suriye’yi vuran ve on binlerce kişiyi öldüren yıkıcı depremin “ilahi adalet” olduğunu söyledi.

Itamar Ben Gvir’e yakın ve aşırı sağcı bir bakanın babası olan haham Shmuel Eliyahu, felaketin ‘dünyayı temizlediğini, daha iyi hale getirdiğini’ söylüyor; bazı hahamlar yorumlar karşısında dehşete düşüyor.

Eliyahu, “Mısırlıların denizde boğulduğunu gören ve başından sonuna kadar tüm olayı hatırlamayanların onlara büyük bir acıma duyacaklarına ve onları boğulmaktan kurtarmaya çalışacaklarına hiç şüphe yok” dedi.

Eliyahu, Türkiye ve komşu Suriye’de en az 28 bin kişinin hayatını kaybettiği 7,8 büyüklüğündeki depreme dönerek, “Topraklarımızı birkaç kez işgal edip bizi denize atmak isteyen çevremizdeki tüm ulusları Allah yargılıyor” dedi.


Türkiye’nin güneydoğusundaki Antakya’da yıkılan binaların yanındaki molozları vinçler kaldırıyor, 10 Şubat 2023. (AP Fotoğrafı/Hüseyin Malla)

Bazı din hahamları onun yorumlarına karşı çıktı.

Kurtarma ekipleri Adıyaman’da çöken bir binanın yanında duruyor, 9 Şubat 2023 Perşembe. (AP/Emrah Gürel)

Saygın Har Etzion yeşivasında öğretmenlik yapan ve Tzohar haham teşkilatıyla bağlantılı önde gelen bir haham olan Avraham Stav, “Bu, bütün sabah beni rahatsız etti,” dedi. “Türkiye’deki korkunç manzaralar ve hikayeler arasında tüm dünyanın gözyaşına boğulduğu düşüncesi ve Rabbimiz Eliyahu’ya göre her insanın [Allah’ın] suretinde yaratıldığı haberini dünyaya getiren bizlerin sevinmesi gerekir. dehşet.”

Düşmanların ölmesinden duyulan memnuniyet, “bize hiçbir şey yapmayan binlerce çocuğun ebeveynleriyle birlikte ezilmesine değil” teröristlere saklanmalıdır dedi.

Haham Yehuda Gilad, Eliyahu’nun yorumlarını “tekrar tekrar okuduğunu ve buna inanamayacağını” yazdı. Tanrı’nın suretinde yaratılmış binlerce insan evlerinin yıkıntıları altına gömülüyor, yaşlılar ve bebekler korkunç bir ıstırap içinde ölüyor ve biz bunu kendi yararımıza mı görmeliyiz?”

Bu tür duyguların Tevrat’ın öğretilerine uygun olmadığını söyledi.

Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ron Lauder, Eliyahu’nun sözlerinden “hayrete düştüğünü ve dehşete düştüğünü” belirterek şunları ekledi: “Bırakın kendini ruhani bir lider olarak tanıtan bir adamı, herhangi bir terbiyeye sahip herhangi bir insanın mahvolmayacağına inanamıyorum. şimdiye kadar 28.000’den fazla erkek, kadın ve çocuğun trajik ölümleriyle.”

Lauder, “Şimdi, nefreti ve bölünmeyi körüklemek için değil, birbirimize yardım etmeye ve birbirimize destek olmaya adadığımız bir an” dedi.

Safed hahamı, Ben Gvir’in partisinden Miras Bakanı Amichai Eliyahu’nun babası ve 1983’ten 1993’e kadar Sefarad baş hahamı olarak görev yapan merhum haham Mordechai Eliyahu’nun oğlu.

Shmuel Eliyahu, Safed’de Yahudilere ait mülklerin Araplara kiralanmasını veya satılmasını yasaklayan bir karar da dahil olmak üzere, Yahudi hukukuyla ilgili tartışmalı açıklamaları ve kararlarıyla tanınıyor. Ayrıca Reform hareketini, LGBT topluluğunu ve IDF savaş birimlerinde görev yapan kadınları da eleştirdi.

Kaynak: timesofisrael

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

Hologramlar Üniversite Dersliklerine Geliyor! İşte İlk Üniversite…

Teknoloji zaten hızlı gelişiyordu ama günümüzde AI ve diğer yüksek donanımlı teknolojiler harmanlanmasıyla artık "teknolojinin geneli" eskiye oranla 100X daha hızlı gelişiyor. 18 ay öncesine...

Yapay Zeka Üniversitede “Öğretim Görevlisi” Olarak İşe Başlıyor

ChatGPT, ASU'da (Arizona State University) öğretim görevlisi rolü oynayacak. Öğrencilerin sorularını yanıtlayacak, ödevlerine yardımcı olacak ve hatta öğrencilerin öğrenme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak özelleştirilmiş...

Artık 40 Dilde Konuşabileceksiniz: Karşınızda Timekettle X1

Beklenen o an geldi... :) Timekettle X1 ile dil engellerinin zahmetsizce ortadan kalktığı bir dünya geliyor! Kasım ayından beri merakla gelişmelerini takip ettiğim Timekettle X1 nihayet...

1 Ocak’tan İtibaren Kullanılmayan Telefonların IMEI Kaydı Silinecek

Bugün Resmi Gazete de yayımlanan değişikliğe göre, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren, "1 yıl süreyle sinyal alınamayan telefonların IMEI numarası kara listeye alınarak" hizmet...

Vergisiz Telefonu Ne Zaman Alabiliriz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Söylediği Vergisiz Telefonu Ne Zaman Alabiliriz? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 11 Nisan 2023'te açıkladığı vergisiz telefon ve bilgisayar desteği, 2023-2024 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olacak....

Okumaya Devam Edin