back to top
Ana SayfaHaberYapay Zeka Üniversitede "Öğretim Görevlisi" Olarak İşe Başlıyor

Yapay Zeka Üniversitede “Öğretim Görevlisi” Olarak İşe Başlıyor

ChatGPT, ASU’da (Arizona State University) öğretim görevlisi rolü oynayacak. Öğrencilerin sorularını yanıtlayacak, ödevlerine yardımcı olacak ve hatta öğrencilerin öğrenme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak özelleştirilmiş içerikler oluşturacak.

ZD New York editörü Sabrina Ortiz’in “ChatGPT goes to college: OpenAI finds its first higher education partner” başlıklı haberine göre, OpenAI ilk kez bir Üniversite ile resmi anlaşma yaptı. Bu anlaşma doğrultusunda Tempe, Arizona’da bir devlet üniversitesi ChatGPT Enterprise‘ı eğitim asistanı (öğretim görevlisi) olarak kullanmaya karar verdi.


ChatGPT’nin ilk lansmanından bu yana, bu teknolojinin eğitim sistemlerini nasıl etkileyeceği önemli bir endişe olmuş ve birçok okul bu teknolojiyi tamamen yasaklamıştı. ChatGPT’nin lansmanından bir buçuk yıl sonra ise yükseköğrenim kurumlarından biri, OpenAI ile işbirliği yapmaya karar verdi.

Cuma günü, Arizona State University (ASU), öğrenci öğrenimini ve sonuçlarını artırmayı amaçlayan ChatGPT Enterprise‘ı kurma konusundaki işbirliğini duyurdu.

ASU Başkanı Michael M. Crow, “yapay zeka sistemlerinin daha hızlı öğrenmelerine ve konuları daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek inanılmaz araçlar haline gelebilecekleri konusunda iyimseriz,” dedi.

Üniversite, Şubat ayında ASU öğretim üyelerini ve personelini ChatGPT’nin yaratıcı kullanımlarını sunmaya davet edecek.

ASU’nun ChatGPT’nin etkili bir şekilde uygulanmasını ölçmek için kullandığı üç odak alanı, “öğrenci başarısını artırma, yenilikçi araştırmalar için yeni yollar bulma ve organizasyonel süreçleri hızlandırma” olarak belirtilmiştir.

ASU’nun Bilgi Teknolojileri Başkanı Lev Gonick, “Bu araçlar, gelişmiş AI yeteneklerine erişim sağlayarak, bireylerin ve organizasyonların – boyutları veya kaynakları ne olursa olsun – AI’nın gücünü yaratıcı ve yenilikçi çabalar için kullanmalarına olanak tanıyarak, oyun alanını düzleştiriyor,” dedi.

Generatif AI modelleri kullanıldığında ortaya çıkabilecek potansiyel gizlilik ve güvenlik ihlalleri konusundaki endişeleri gidermek için, ASU, ChatGPT Enterprise’ın kullanıcı verilerini korumak ve dijital tehditlere karşı korumak için iş düzeyinde güvenlik sağlayacak şekilde tasarlandığını belirtti.


Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

1 Yorum

Yoruma kapalı.

İlgili Yayınlar

Hologramlar Üniversite Dersliklerine Geliyor! İşte İlk Üniversite…

Teknoloji zaten hızlı gelişiyordu ama günümüzde AI ve diğer yüksek donanımlı teknolojiler harmanlanmasıyla artık "teknolojinin geneli" eskiye oranla 100X daha hızlı gelişiyor. 18 ay öncesine...

Sinir Bozucu PDF’lere Yapay Zeka Çözümü: ChatPDF

PDF diye iğrenç bir şey var, bilirsiniz. Aslında PDF iyi de, çevresi kötü. Gerçek olan bu. PDF'i bir türlü kullanmayı öğrenmeyen bazı öğretim üyeleri vs...

Artık 40 Dilde Konuşabileceksiniz: Karşınızda Timekettle X1

Beklenen o an geldi... :) Timekettle X1 ile dil engellerinin zahmetsizce ortadan kalktığı bir dünya geliyor! Kasım ayından beri merakla gelişmelerini takip ettiğim Timekettle X1 nihayet...

Google’ın Yapay Zekası “Bard” Sallamaya Devam Ediyor! Sallama derken… …

O kadar zaman geçmesine rağmen bir türlü iyileşemeyen Bard, halen sallamaya devam ediyor. Bir yapay zekanın en başarısız hali (rakiplerine göre) olan Bard'ı hem...

ChatGPT vs. Google Bard: Kendi deneyimim, biri iyi biri kötü.

ChatGPT vs. Google Bard kıyaslamasını, 19 Aralık 2023 tarihine kadar olan gelişimleriyle yapıyor olduğumun notu düşmek isterim öncelikle. Bu bloğu olabildiğince kısa tutacağım. Her iki...

Okumaya Devam Edin