back to top
Ana SayfaHaberFrank Hoogerbeets kimdir?

Frank Hoogerbeets kimdir?

Deprem tahminleriyle gündeme gelen Frank Hoogerbeets kimdir?

Türkiye’deki bazı kişiler onu deprem kahini olarak tanıtsa da, Frank Hoogerbeets kendisini araştırmacı ve yazılım geliştirici olarak tanımlıyor.

Bilim ve Teknoloji kategorisinde sınıflandırdığı Twitter sayfası @ssgeos’de ise gökbilime dair araştırmalarını, yorumlarını ve deprem tahminlerini paylaşıyor.

Twitter’da yer alan @ssgeos isimli sayfasını ise “sismik aktivite ile ilgili gök cisimleri arasındaki geometriyi izlemek için araştırma enstitüsü” olarak özetleyen Frank Hoogerbeets Hollanda’da yaşayan Avustralyalı bir gökbilimcidir. Daha doğrusu kendi deyimiyle araştırmacı ve yazılım geliştiricidir! Onu kahin yapan her zaman ki gibi bizim abartıdan beslenen medya organlarımızdır.

İnternette çok popüler

Frank Hoogerbeets

Sosyal medya platformlarındaki milyonlara ulaşan takipçisi ve düzenli olarak güncellenen web sitesiyle Frank Hoogerbeets’in çevrimiçi varlığı, gerçek bir sismolog olduğu izlenimini veriyor.

Frank Hoogerbeets; @ssgeos sayfası ile Haziran 2022’de, @hogrbe isimli kişisel sayfası ile de Ağustos 2021’de Twitter’a katılmış olsa da iki sayfasının 1.6 milyondan fazla takipçisi var şu an.

Aynı zamanda Frank Hoogerbeets bugün itibariyle yaklaşık 56 bin adet internet sitesinde yer almayı başarmış.

Peki akademik düzeyde bilimsel bir çalışması var mı?

Taradığım kadarıyla bilimsel akademik düzeyde onaylanmış bir çalışması yok. Fakat bu yaptığı çalışmaların anlamsız ve geçersiz olacağını göstermez. Araştırmacı ve yazılım geliştirici olması kayda değer çalışmaları ortaya koymak için yeterli unsurlardan biri sayılır. Hatta onca gereksiz ve başarısız profesörün yanında çok daha kıymetli bilgiler ortaya çıkarabilir diye düşünüyorum. En azından bir çalışma alanı ve yöntemleri var.

Kahinlik konusuna ise katılmıyorum. Zaten bu kendinin de söylediği gibi halk tarafından üzerine yapıştırılmış bir ifade ve bunu kabul etmiyor.

Frank Hoogerbeets deprem kahini mi?

Hayır. Frank Hoogerbeets deprem kahini değil! Frank Hoogerbeets kendisini tanıttığı gibi gökbilimi üzerine çalışmalar yapan “araştırmacı ve yazılım geliştiricisidir”. Ona kahinlik yakıştırmasını yapanlar medyadır.

Frank Hoogerbeets tahminlerinin hiçbir değeri yok

Tüm bu deprem üzerine yaptığı tahmin ve çalışmaların hiçbir değerinin olmadığını söyleyen rütbeli kişiliklerde var.

Avustralyalı üst düzey jeolog Bryan Gaensler, “Bay Hoogerbeets’in teorisinin hiçbir değeri olmadığını” söyledi.

Profesör Gaensler Daily Mail Australia’ya şunları söyledi: “Oldukça basit – gezegensel hizalanmanın depremler üzerinde herhangi bir etkisi yok.”

Bay Hoogerbeets’in videolarından birinde, gezegenler ‘enerjili’ olarak tanımlanıyor, ancak bu yerçekimsel çekime atıfta bulunuyorsa, Profesör Gaensler etkinin minimum düzeyde olacağını söyledi.

“Bir uçaktan daha fazla yerçekimi kuvveti var” diye ekledi.


ABD’deki Columbia Üniversitesi’nden sismoloji Profesörü Won-Young Kim, Bay Hoogerbeets’in deprem için verdiği dört günlük küçük zaman çerçevesinin, onun haklı olma şansının yalnızca 15’te bir olduğu anlamına geldiğini ekledi.


Araştırmacının videolarını izleyip bilimi inceleyen Profesör Plait, ‘Açıkça söyleyeyim: Hayır, olmaz. olamaz’.  


Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

Hologramlar Üniversite Dersliklerine Geliyor! İşte İlk Üniversite…

Teknoloji zaten hızlı gelişiyordu ama günümüzde AI ve diğer yüksek donanımlı teknolojiler harmanlanmasıyla artık "teknolojinin geneli" eskiye oranla 100X daha hızlı gelişiyor. 18 ay öncesine...

Yapay Zeka Üniversitede “Öğretim Görevlisi” Olarak İşe Başlıyor

ChatGPT, ASU'da (Arizona State University) öğretim görevlisi rolü oynayacak. Öğrencilerin sorularını yanıtlayacak, ödevlerine yardımcı olacak ve hatta öğrencilerin öğrenme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak özelleştirilmiş...

Artık 40 Dilde Konuşabileceksiniz: Karşınızda Timekettle X1

Beklenen o an geldi... :) Timekettle X1 ile dil engellerinin zahmetsizce ortadan kalktığı bir dünya geliyor! Kasım ayından beri merakla gelişmelerini takip ettiğim Timekettle X1 nihayet...

1 Ocak’tan İtibaren Kullanılmayan Telefonların IMEI Kaydı Silinecek

Bugün Resmi Gazete de yayımlanan değişikliğe göre, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren, "1 yıl süreyle sinyal alınamayan telefonların IMEI numarası kara listeye alınarak" hizmet...

Vergisiz Telefonu Ne Zaman Alabiliriz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Söylediği Vergisiz Telefonu Ne Zaman Alabiliriz? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 11 Nisan 2023'te açıkladığı vergisiz telefon ve bilgisayar desteği, 2023-2024 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olacak....

Okumaya Devam Edin