back to top
Ana SayfaWordPressDestekHosting alanınız "durup dururken doluyorsa" sebebi "iawp-geo-db.mmdb" olabilir

Hosting alanınız “durup dururken doluyorsa” sebebi “iawp-geo-db.mmdb” olabilir

Siz kullanmadığınız halde hosting alanınız “durup dururken doluyorsa” sebebi belki de “iawp-geo-db.mmdb” olabilir.

Bir blog sitesi sahibiyseniz muhtemelen WordPress kullanıyorsunuz, çünkü ondan daha iyisi yok! Çok iddialı cümlemi de kurduktan sonra konuya geçebilirim:)

Bazen blog sitenize ait hosting paketinin disk kotası kendiliğinden dolabilir.

Örneğin 1.000 MB alana sahip bir hosting paketiniz var ve içerisine kurduğunuz web sitesi de tüm her şeyiyle 500 MB alan kapladı diyelim. Geriye 500 MB boş alanınız kaldığını biliyorsunuz, fakat ilerleyen süreçte blog sitenize yeni içerikler eklemediğiniz halde boş alanınızın bir anda kendiliğinden 300 MB kaldığını gördünüz…

Bu kayıp 200 MB nerede?

Hosting disk alanının kendiliğinden dolmasının birçok nedeni olabilir, örneğin virüs bulaşması sonucu da hosting alanı tükenebilir ama bu makalede diğer nedenlerden değil yeni denk geldiğim “iawp-geo-db.mmdb” ‘den bahsedeceğim.

iawp-geo-db.mmdb nedir?

130 MB alan kaplayan bir blog sitesi kurmuştum. Statik dosyalar içerdiği ve yeni içerikler eklenmeyeceği için boyutunun da her zaman 130 ila 160 MB arasında kalmasını beklerim. Sunucuda tarama yaparken tesadüfen bu sitenin 230 MB’lık bir alan kaplamaya başladığını gördüm.

İçerik eklenmeyen bir site olduğu için ilgimi çekti ve sebebini araştırmaya başlayınca iawp-geo-db isimli ve .mmdb uzantılı bir dosya buldum. Boyutu da neredeyse sitenin kendisi kadar.

iawp-geo-db.mmdb dosyası 98 MB boyutu ile /wp-content/uploads/ dizinin içinde yer alıyordu. Siteni daha önceden aldığım için dosyayı hiç düşünmeden sildim. Tabii ki öncesinde incelemek için indirdim ve virüs taramasını yaptım. Herhangi bir olumsuz bir şeyle karşılaşmadım.

Uploads dizininde olduğu için silinmesi sitenin çalışmasını olumsuz etkilemez. Zaten sıkıştırılmış bir dosya olarak bulunuyor.

iawp-geo-db.mmdb dosyası veri tabanı ile alakalı ve genellikle Cloudflare destekli olan sitelerde oluştuğunu gördüm.

İndirdiğiniz zaman içeriğini kolayca görebileceğiniz bir dosya değil. Şifrelenmiş bir görüntüye sahip. Daha doğrusu uygun olmayan programla açarsanız karmaşık, anlamsız ve okunamayan veriler görürsünüz.

iawp-geo-db.mmdb dosyası bir IP adresinin coğrafi ve ağ bilgilerini içeriyor gibi görünüyor. Sanırım Cloudflare dolaşımı sırasında toplanan verilerin sıkıştırılmış bir yedeği olarak Uploads dizinine gönderilmiş.

Sizde iawp-geo-db.mmdb ile karşılaşırsanız silebilirsiniz. “Ben yine de risk alamam” derseniz önce bilgisayarınıza yedeğini alın.

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

1 Yorum

  1. “Independent Analytics” diye bir analitik sistemi kullanıyordum, bu durumun ondan kaynaklandığını tespit ettim. Uygun bir zamanda yazıyı güncelleyeceğim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

WordPress.Com Bağlantı Sorunu: Zaman aşımına uğruyor ya da geç bağlanıyor

Jetpack veya WordPress.Com'u doğrudan ilgilendiren ve onun sunucusundan bir API etkileşimi sağladığınız özellikler varsa, bunların WordPress yazılımınızda geç yüklendiğini veya hiç yüklenmediğini görebilirsiniz. Bu...

Ben Şok 😱: AdSense Gelirimi Düşüren ‘Önbellek’ Eklentisiymiş!

Bu yazıyı kısa tutacağım, çünkü AdSense ile ilgili karşılaştığım sorunları sürekli bloğumdaki AdSense kategorisinde yayımladığım için, bu da onların devamı niteliğinde. AdSense ile ilgili...

AdSense: Otomatik Reklam vs. Manuel Reklam

AdSense reklam konusunda sürekli en iyi performansı yakalayabilmek için güncel gelişmeleri olabildiğince takip etmeye ve uygulamaya çalışıyorum. Bloglarımdan biriyle bu konuda denemeler yapıyor ve...

Jetpack İstatistikleri Yüklenmiyor

Mevcut WordPress bloğumda Jetpack İstatistikleri bir türlü yüklenmiyordu. Video kaydını alarak aşağıya Gif olarak ekledim. Görüldüğü gibi istatistikler görünmüyor. Yukarıdaki ekran görüntüsü WordPress panelinin...

GDPR Mesajı AdSense Kazancını %50 Düşürdü

Merhabalar, bu bloğu basit bir dille ve teknik terimlere girmeden yazmaya çalışacağım. Konu, globalde 4 farklı dil ile yayın yapan yüksek hitli bir bloğun,...

Okumaya Devam Edin