back to top
Ana SayfaBlogKarbon Vergisi Hangi Ülkelerde Var?

Karbon Vergisi Hangi Ülkelerde Var?

2023 yılı itibarıyla, dünya çapında 46 ülkede karbon vergisi uygulanmaktadır. Bu ülkeler, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %22’sini temsil etmektedir.

Karbon vergisi uygulayan ülkeler şunlardır;

  • Afrika: Güney Afrika, Nijerya, Kenya, Tunus
  • Asya: Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Tayvan, Avustralya, Yeni Zelanda
  • Avrupa: Avrupa Birliği ülkeleri (Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka, Hollanda, Belçika, Avusturya, İrlanda, Finlandiya, Lüksemburg, Çekya, Slovakya, Macaristan, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Estonya, Yunanistan, Kıbrıs, Malta)
  • Kuzey Amerika: Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika
  • Okyanusya: Yeni Zelanda, Fiji

Türkiye’de karbon vergisi uygulanıyor mu?

Türkiye’de karbon vergisi henüz uygulanmamaktadır.

Fakat, Türkiye 2016 yılında Paris İklim Anlaşması‘nı imzalamış ve 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını %21 oranında azaltma taahhüdünde bulunmuştur. Bu taahhüt kapsamında, karbon vergisi gibi sera gazı emisyonlarını azaltmak için çeşitli politikalara başvurulması öngörülmektedir.

Buna göre; “Türkiye’de karbon vergisi uygulamasının başlaması için gerekli hazırlıkların yapılıyor olabileceği ve önümüzdeki yıllarda uygulamaya geçilebileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalıyız.”

Karbon vergisi nedir?

“Karbon vergisi, sera gazı emisyonlarını azaltmak için kullanılan bir politika aracıdır. Bu vergi, sera gazı emisyonlarının maliyetini yansıtarak, şirketleri ve bireyleri daha temiz enerji kaynaklarına ve daha verimli üretim yöntemlerine yönelmeye teşvik eder.”

Karbon vergisi akaryakıtlı araçlara uygulanıyor mu?


Evet, karbon vergisi akaryakıtlı araçlara uygulanmaktadır. Bu uygulama, akaryakıtların karbon emisyonlarının maliyetini yansıtarak, bireylerin daha verimli ve düşük emisyonlu araçlara yönelmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Karbon vergisinin akaryakıtlara uygulanmasının çeşitli örnekleri bulunmaktadır. Örneğin, Avrupa Birliği (AB), 2003 yılından bu yana akaryakıtlara karbon vergisi uygulamaktadır. Bu vergi, akaryakıtın içeriğinde bulunan karbon miktarına göre belirlenmektedir.

Bir başka örnek ise, Norveç’tir. Norveç, 2012 yılından bu yana akaryakıtlara karbon vergisi uygulamaktadır. Bu vergi, akaryakıtın türüne ve karbon içeriğine göre belirlenmektedir. Örneğin, dizel yakıt için karbon vergisi, benzinden daha yüksektir.

Türkiye’de ise, akaryakıtlara karbon vergisi uygulaması henüz bulunmamaktadır. Ancak, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’na taraf olması ve sera gazı emisyonlarını azaltma taahhüdü, bu uygulamanın önümüzdeki yıllarda hayata geçirilebileceğini işaret etmektedir.

Bu durumda, motorin için karbon vergisinin, benzinden daha yüksek olması beklenmektedir.

Motorinin mi benzinin mi karbon vergisi daha yüksek olur?

Karbon vergisi, akaryakıtın içerdiği karbon miktarına göre belirlenmektedir. Motorin, benzine göre daha fazla karbon içerir. Bu nedenle, motorin için karbon vergisi, benzinden daha yüksek olur.

Örneğin, Avrupa Birliği’nde, motorin için karbon vergisi, benzinden yaklaşık %20 daha yüksektir. Bu da, motorinin benzinden daha pahalı olmasına neden olur.

Peki son olarak, şu an Türkiye’de motorinin litre fiyatı 41 TL, bu zamların karbon vergisiyle bağlantısı olabilir mi?

Henüz Türkiye’de resmi olarak karbon vergisi uygulaması başlamadığı için dolayısıyla bu sorunun cevabına hayır diyeceğiz. Gizli bir karbon vergisi akaryakıt fiyatlarına yansıtılıyorsa bunu bilemeyeceğim 🙂

Türkiye’deki bu zamların, küresel petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

Türkiye’de akaryakıt fiyatları, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara göre belirlenmektedir. 2022 yılında, uluslararası petrol fiyatlarında önemli bir artış yaşanmıştır. Bu artış, Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarında zamlara neden olmuştur.

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

Türkiye’de Ehliyet (CE) Sahibi Olmanın “İlginç Maliyeti”: Beyin yakan düzenek

2024 Yılında Türkiye'de C ve CE ehliyet (sürücü belgesi) sahibi olmanın maliyeti sadece bana anormal geliyor olamaz diye düşünüyorum. İsmini tam hatırlayamadım; haraç mı...

Hologramlar Üniversite Dersliklerine Geliyor! İşte İlk Üniversite…

Teknoloji zaten hızlı gelişiyordu ama günümüzde AI ve diğer yüksek donanımlı teknolojiler harmanlanmasıyla artık "teknolojinin geneli" eskiye oranla 100X daha hızlı gelişiyor. 18 ay öncesine...

Sinir Bozucu PDF’lere Yapay Zeka Çözümü: ChatPDF

PDF diye iğrenç bir şey var, bilirsiniz. Aslında PDF iyi de, çevresi kötü. Gerçek olan bu. PDF'i bir türlü kullanmayı öğrenmeyen bazı öğretim üyeleri vs...

Artık 40 Dilde Konuşabileceksiniz: Karşınızda Timekettle X1

Beklenen o an geldi... :) Timekettle X1 ile dil engellerinin zahmetsizce ortadan kalktığı bir dünya geliyor! Kasım ayından beri merakla gelişmelerini takip ettiğim Timekettle X1 nihayet...

Paraya “Son Kullanım Tarihi” Gelecek 🤔

Başlıkta biraz hile yapmış olabilirim, ilginizi çeksin diye. Yine de, dua edelimde başlık günün birinde gerçek olmasın. ;) Konumuz dijital para ve yakında insanları nasıl...

Okumaya Devam Edin