back to top
Ana SayfaBlogTers piramit yöntemiyle içerik yazmak

Ters piramit yöntemiyle içerik yazmak

Gazeteciler yıllardır ters piramit yazı stilini kullanıyor. Bunu kullanarak, en önemli bilgilerinizi önceden koyarsınız. Hedge etmeyin. Anahtar noktanızı üçüncü paragrafın yarısına kadar gömmeyin. Ve geri durma; ilk paragrafta tüm hikayeyi anlatın. Çevrimiçi ortamda bile, bu yazı stili bazı makale türleri için oldukça uygundur. Hatta artık web içeriği, bir araştırmacının sahip olabileceği her tür soruyu yanıtlamak için giderek daha fazla kullanılıyor. Nasıl olduğunu öğrenin!

Ters piramit nedir?

Çoğu okuyucunun bir makaleyi dikkatlice okumak için zamanı veya isteği yoktur, bu nedenle gazeteciler bir okuyucuyu bilgilendirmek ve çekmek için bir hikayenin kritik parçalarını ilk paragrafa koyarlar. Bu paragraf, tabiri caizse bir hikayenin eti ve patatesidir. Bu şekilde, her okuyucu ana paragraf olarak da bilinen ilk paragrafı okuyabilir ve hikayenin ne hakkında olduğuna dair tam bir fikir edinebilir. Geleneksel ipuçlarını anında verir: kim, ne, ne zaman, nerede, neden ve tabii ki nasıl.

Giriş paragrafını önemli detayları içeren paragraflar takip eder. Bundan sonra, genel bilgileri ve yazarların anlatıyı desteklediğini düşündükleri arka planı takip eder. Bunun birkaç avantajı vardır:

 • Gözden geçirenler de dahil olmak üzere tüm okuyucuları destekler .
 • Anlamayı geliştirir, makaleyi anlamak için ihtiyacınız olan her şey o ilk paragrafta
 • Noktaya ulaşmak için daha az zamana ihtiyacınız var
 • Yazarlara okuyucuları çekmek için tam bir paragraf verir.
 • İyi yapıldığında, okuyucuları makalenin geri kalanını kaydırmaya ve okumaya teşvik eder
 • Yazarlara yapı üzerinde tam kontrol sağlar
 • Makaleleri düzenlemeyi kolaylaştırır

Bir örnek

İşte böyle bir giriş örneği. Marieke, SEO Nedir? adlı bir makale yazdı. Bu, tam olarak bu soruyu anlaşılması kolay bir şekilde yanıtlar. Cevabı hemen veriyor ama aynı zamanda insanların makalenin geri kalanını okumasını sağlamak için tetikleyiciler kullanıyor. İşte giriş:

“SEO, ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ anlamına gelir. Web sayfalarınızı Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralara çıkaracak şekilde optimize etme uygulamasıdır. Bu, insanların çevrimiçi arama yaparken web sitenizle karşılaşma olasılığının daha yüksek olacağı anlamına gelir. SEO, organik – yani ücretsiz – arama sonuçlarındaki sıralamaları iyileştirmeye odaklanır. Bir web siteniz varsa ve daha fazla trafik almak istiyorsanız, buna hiç şüphe yok: SEO, pazarlama çabalarınızın bir parçası olmalıdır.”

Tersine çevrilmiş piramit, içeriği sunmak ve yapılandırmak için kullanabileceğiniz birçok teknikten yalnızca biridir. Bizim gibi güçlü haber makaleleri, basın bültenleri, ürün sayfaları, blog gönderileri veya açıklayıcı makaleler yazmak için kullanabilirsiniz.

Ancak bu yazı stili, her içerik parçası için uygun değildir. Belki şiir ya da tam bir hikaye ya da sadece bir parça karmaşık kurgu içeren uzun denemeler yazıyorsunuz. Eleştirmenler, tersine çevrilmiş piramit stilinin yaratıcılıklarını felce uğrattığını hemen ekliyor. Ama o zaman bile, ters piramit tekniklerinden bir okuyucuyu çekmenize ve bir hikayeyi yapılandırmanın iyi bir yolunu bulmanıza yardımcı olacak şeyler öğrenebilirsiniz. Ve hepimizin bildiği gibi, insanların ve arama motorlarının içeriğinizi anlamasını sağlamanın anahtarı sağlam bir yapıdır. Marieke, net bir metin yapısı oluşturma konusunda harika bir makale yazdı.

Paragrafların gücü

İyi yazılmış paragraflar inanılmaz derecede güçlüdür. Bu paragraflar kendi başlarına durabilir. Her zaman modüler bir şekilde yazmaya çalışırım. Bunun nedeni, eğer makalenin başka bir yerine daha iyi uyduğunu düşünüyorsam, paragrafları düzenli olarak değiştiriyorum. Bir hikayenin yapısını düzenlemeyi ve değiştirmeyi çok daha kolay hale getirir.

İyi yazarlar her paragrafa öne çıkan bir ilk cümle verir, bunlar temel cümleler olarak bilinir. Bu cümleler , paragraf başına bir soru veya kavram ortaya çıkarır. Böylece, her paragrafın ilk cümlesini okuyarak makaleyi tarayan biri, makalenin özünü anlayacak ve paragrafın geri kalanını okuyup okumamayı seçebilecektir. Tabii ki, paragrafın geri kalanı bu soruyu veya kavramı yanıtlamak veya desteklemek için harcanır.

Soruları cevaplamak

Başka bir şey daha var: Dışarıda pek çok içerik, özellikle kullanıcının niyetine dayalı soruları yanıtlamak için yazılıyor . Ayrıca Google, arama sonuçlarında hemen çok daha fazla soru ve yanıt gösteriyor. Bu nedenle, sorularınızı ve cevaplarınızı hem okuyucular hem de arama motorları için kolayca sindirilebilecek şekilde yapılandırmak çok mantıklıdır. Bu aynı zamanda ters piramit teorisini de destekler. Yani, belirli bir soruyu cevaplamak istiyorsanız, bunu o sorunun hemen altında yapın. Karıştırmayın. Önceden saklayın. Destekleyici soruları yanıtlayabilir veya metnin ilerleyen kısımlarında daha ayrıntılı bir yanıt verebilirsiniz. Yanıtınızı destekleyen verileriniz varsa, lütfen sunun.

Akılda ters piramit ile nasıl yazılır

Tersine çevrilmiş piramit sizi hikayeniz hakkında düşünmeye zorluyor: nedir bu, hangi kısımlar her şeyi anlamanın anahtarıdır? Yapıyı harfi harfine takip etmeseniz bile, hikayenizin önemli kısımlarına odaklanmak ve tüyleri silmek her zaman iyi bir şeydir. William Strunk çığır açıcı The Elements of Style adlı çalışmasında ünlü bir şekilde şunları yazmıştır:

“Güçlü yazı özlüdür. Bir çizimde gereksiz çizgiler ve bir makinede gereksiz parçalar olmaması gibi, bir cümlede gereksiz kelimeler, bir paragrafta da gereksiz cümleler olmamalıdır. Bu, yazarın tüm cümlelerini kısa tutmasını veya tüm ayrıntılardan kaçınmasını ve konularını ana hatlarıyla ele almasını değil, her kelimeyi anlatmasını gerektirir.

Kısacası, yazmak şu şekilde çalışır:

 • Haritalandırın: Belirtmek istediğiniz en önemli noktalar neler?
 • Filtre: Hangi noktalar destekleyicidir, ancak anahtar değildir?
 • Bağlan: Her şey nasıl birbirine uyuyor?
 • Yapı: Makaleniz için anlaşılması kolay bir yapı oluşturmak için alt başlıkları kullanın
 • Yaz: Her paragrafa ana cümlenle başla ve sonraki cümlelerde bunları destekle/kanıtla/çürüt/vb.
 • Gözden Geçir: Paragraflar doğru sırada mı? Belki de okunabilirliği veya anlayışı geliştirmek için biraz hareket ettirmelisiniz?
 • Düzenleme: Yani sevgililerini öldürmek. Kendi işinizi mi düzenliyorsunuz yoksa birisi sizin için yapabilir mi?
 • Yayınla: Makaleyi WordPress’e ekleyin ve Yayınla düğmesine basın

Ters piramidi deneyin

Dediğim gibi, her tür içerik ters piramitten fayda sağlamayacaktır. Ancak ters çevrilmiş piramit, geçen yüzyıla veya daha fazlasına kesinlikle damgasını vurdu. Şu anda bile, çoğunlukla web için içerik yazdığımızdan, bir hikaye veya makale hakkında bu tür düşünme, en önemli kısımlara ve bu kısımları nasıl anlattığımıza odaklanmamızı sağlıyor. Sizi gerçekleri kurgudan ve tüyleri gerçek içerik altın külçelerinden ayırmaya zorlar. Öyleyse, deneyin ve bir sonraki makaleniz şimdiye kadarkilerin en iyisi olabilir.

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

Türkiye’de Ehliyet (CE) Sahibi Olmanın “İlginç Maliyeti”: Beyin yakan düzenek

2024 Yılında Türkiye'de C ve CE ehliyet (sürücü belgesi) sahibi olmanın maliyeti sadece bana anormal geliyor olamaz diye düşünüyorum. İsmini tam hatırlayamadım; haraç mı...

WordPress.Com Bağlantı Sorunu: Zaman aşımına uğruyor ya da geç bağlanıyor

Jetpack veya WordPress.Com'u doğrudan ilgilendiren ve onun sunucusundan bir API etkileşimi sağladığınız özellikler varsa, bunların WordPress yazılımınızda geç yüklendiğini veya hiç yüklenmediğini görebilirsiniz. Bu...

Ben Şok 😱: AdSense Gelirimi Düşüren ‘Önbellek’ Eklentisiymiş!

Bu yazıyı kısa tutacağım, çünkü AdSense ile ilgili karşılaştığım sorunları sürekli bloğumdaki AdSense kategorisinde yayımladığım için, bu da onların devamı niteliğinde. AdSense ile ilgili...

Hologramlar Üniversite Dersliklerine Geliyor! İşte İlk Üniversite…

Teknoloji zaten hızlı gelişiyordu ama günümüzde AI ve diğer yüksek donanımlı teknolojiler harmanlanmasıyla artık "teknolojinin geneli" eskiye oranla 100X daha hızlı gelişiyor. 18 ay öncesine...

Sinir Bozucu PDF’lere Yapay Zeka Çözümü: ChatPDF

PDF diye iğrenç bir şey var, bilirsiniz. Aslında PDF iyi de, çevresi kötü. Gerçek olan bu. PDF'i bir türlü kullanmayı öğrenmeyen bazı öğretim üyeleri vs...

Okumaya Devam Edin