back to top
Ana SayfaBlogWordPress mi Özel Yazılım mı?

WordPress mi Özel Yazılım mı?

Web sitesi yaparken veya yaptırırken WordPress mi kullanmalı yoksa özel yazılım mı kullanılmalı?

Bu soru eskiden sorulsaydı “nasıl bir web sitesi yapılacağına bağlı olarak değişir” şeklinde bir cevap verirdim. Fakat bugün bu soru soruluyorsa buna cevabım “tabii ki WordPress kullanılmalı” şeklinde olur.

Kullanılmaması gereken istisna alanlarda yok değil, örneğin; N11, Migros veya Exxen gibi web sitesi yaparken de WordPress kullanılmalı demiyorum. Bunlar zaten büyük çaplı e-ticaret ve çoklu etkileşime sahip proje siteleri. Bu tarz projelerin dışında neredeyse tüm kategorilere ait faaliyetlerde WordPress sitesi kullanılabilir.

Özel yazılım nedir?

Özel yazılım dediğimiz şey (özgün yazılım, tasarım vs olarakta geçer) bir webmaster’ın veya bir yazılım firmasındaki üç beş kişinin oturup belirlediği bir senaryo dahilinde web sitesi için bir panel ve arayüz geliştirmesidir. Buraya kadar her şey normal gibi görünse de, sadece üç beş kişinin eline bakan bir yazılım ortaya çıkıyor sonuçta. Buna rakip olarak ise karşısında onlarca profesyonel geliştirici ve binlerce yardımcı katılımcı tarafından her saat üzerinde çalışılan ve geliştirilen bir WordPress yazılımı var! Sadece bu bile WordPress’i tercih nedeni yapacak olsa da biraz daha yazmak istiyorum…

Örneğin Ali bir web sitesi yaptırmak istiyor, bir ajansa gitti, ajans Ali’ye kendi özel yazılımını kullanarak bir web sitesi yaptı. Artık Ali bu firmaya muhtaç, Ali sitesinde bir değişiklik yapacağı zaman sadece bu firmadan yardım almak zorunda kalacak. Çünkü sitede kullanılan yazılım belli bir firmaya ait dolayısıyla bu yazılıma hakim olan kişilerde yine bu firma çalışanları olacak. Bu firmaya ulaşamadığınız zaman web sitenizde bir değişiklik yapılması gerektiğinde başka bir yazılımcı bulmanız gerekecek. Unutmayın ki yazılımcı bulmakla web sitesinden anlayan birini bulmak aynı şey değil yazılımcı bulmak daha fazla zamanınızı alacak ve çok daha yüksek maliyetleriniz olacak. Buna rağmen bulduğunuz yazılımcı da sitede kullanılan tekniğe hakim olmayabilir, biraz kurcalaması ve site üzerinde zaman harcaması gerekir istediğiniz düzenlemeleri gerçekleştirmesi için.

Fakat Bizim Ali Özel yazılım yerine wordpress yazılımını tercih ederek web sitesi kurdursaydı çıkan her türlü sorunda siteyi kuran kişiye ulaşmak zorunda kalmazdı. WordPress ile kurulan sitede çıkan sorunu gidermek için bir yazılımcı bulmaya gerek yok Web sitesi kurulumundan anlayan wordpress’ten anlayan herhangi birini bulmak yeterli. Sorunları araştırarak YouTube videolarına bakarak kendi sorununuzu bile çözebilirsiniz.

Web sitesi yaparken neden özel yazılım kullanmamalıyız?

iş yeri web sitesi yaparken veya herhangi bir projenin web sitesini yaparken, özellikle haber sitesi veya blog sitesi kurarken özel yazılım kesinlikle kullanmamalıyız. Günümüzde özel yazılıma sahip web sitelerinin sürdürülebilirliği yok.

Özel yazılıma sahip web sitelerinin teknolojiyi wordpress kadar yakından takip etmesi ise zaten söz konusu bile değil.

Özel yazılıma sahip web siteleri gelişen teknolojiden ve yeni özelliklerden her zaman mahrumdur veya çok geç ve yüksek ücretler karşılığında o özelliklere sahip olur. WordPress ise bunun tam aksine akıl almaz sayıda özellik ve eklentilerle her zaman hazır bir vaziyette bulunur, üstelik bunların neredeyse tamamı temel kullanımda ücretsiz.

Özel yazılıma sahip web siteleri uzun aralıklarla güncellemeler hatta bazıları yıllarca güncelleme almaz. Güncelleme almayan web siteleri çoğunlukla güvensiz olur. WordPress ise her zaman güncelleme alan bir yazılımdır.

Web sitesi yaparken neden wordpress kullanmalıyız?

WordPress’in avantajlarını yukarıda uzun uzun anlattım ama yine de özetlemek gerekirse;

WordPress yüzlerce binlerce geliştirici tarafından aralıksız olarak her geçen gün geliştirilen bir yazılımdır.

WordPress’e her isteyen kişi yeni bir özellik dahil edebilir.

WordPress ile kurduğunuz bir sitede binlerce tema arasından seçim yapma şansınız varken özel yazılımda yine bu mümkün değildir. Özel yazılım da sadece birkaç adet arayüz seçme şansınız olabilir. WordPress’te ileride sıkıldığınız zaman sitenizin görünümünü sağlayan temayı değiştirme imkanınız varken özel yazılımda bu imkan pek olmayabilir.

WordPress’in özel yazılıma karşı avantajları ve yenilikleri saymakla bitmez.

WordPress ile kurulmuş büyük ve ünlü web siteleri

Dünyadaki web sitelerinin %60’ından fazlası wordpress yazılımıyla kurulmuştur. Bunların arasında dünyaca ünlü haber siteleri, üniversiteler, firmalar ve sanatçılar da bulunuyor.

 • Microsoft blog
 • N11 blog
 • Türk dil kurumu TDK.GOV.TR
 • Ankara Üniversitesi ve diğer 80’den fazla devlet üniversitesi. (özel üniversitelerin ise hemen hemen hepsi)
 • SunExpress.com
 • Kanal7.com ve diğer birçok TV ve haber kanalları.
 • Mercedes-Benz.io ve diğer birçok otomobil markası.
 • Koskoca Microsoft News 🙂 news.microsoft.com
 • Walt Disney ve aynı sektördeki diğer devler.
 • Beyaz Saray’ın web sitesi whitehouse.gov
 • sozcu.com veya odatv.com

WordPress yazılımının başarılı olduğunu anlamak için yukarıdaki örneklerin fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum 🙂

WordPress ile kurulmuş sitelere Shakira, Rihanna veya Tarkan gibi sanatçılar diğerlerine göre basit kalacak diye onları listeye bile eklemedim 🙂

Son söz

Tarih konusunda tam emin olmamakla birlikte 2007-2009 yılları arasında kendi özel yazılımımız olduğu halde bize ait olan web sitelerini wordpress ile yapıyorduk. Müşterilerin çoğunda ise özel yazılım kullanıyorduk. Şimdi müşterilerin web sitelerinin de sürdürülebilirliğini sağlamak için wordpress yazılımını tercih ediyoruz.

DEĞERLENDİRME

Wordpress'in genel web sitesi piyasasındaki başarısı
85 %
Özel yazılımlı web sitesinin piyasadaki başarısı ve sürdürülebilirliği
28 %
Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

2 YORUMLAR

 1. Bayadır araştırıyorum kendi sitemi kendim yapacağım wordpress ile. Biraz daha bilgi edinip işe koyulmaya başlayacağım. Döküm atölyemiz için asp denilen bir sistemle site yaptırdık şimdi bir ölçü formu ekleteceğiz bir aydık ekletemedik. Neden mi ekletemedik? Zor olduğundan değil yapan arkadaşın başka bir şehirde olduğundan. Yaptırdığımız firma da sürekli bunu bahane ediyor. Bundan sonra bilindik ve en yaygın olan şeylerin dışına çıkmam. Ha bu sadece bunun için geçerli değil, telefon olur bilgisayar olur scooter olur fark etmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

Türkiye’de Ehliyet (CE) Sahibi Olmanın “İlginç Maliyeti”: Beyin yakan düzenek

2024 Yılında Türkiye'de C ve CE ehliyet (sürücü belgesi) sahibi olmanın maliyeti sadece bana anormal geliyor olamaz diye düşünüyorum. İsmini tam hatırlayamadım; haraç mı...

WordPress.Com Bağlantı Sorunu: Zaman aşımına uğruyor ya da geç bağlanıyor

Jetpack veya WordPress.Com'u doğrudan ilgilendiren ve onun sunucusundan bir API etkileşimi sağladığınız özellikler varsa, bunların WordPress yazılımınızda geç yüklendiğini veya hiç yüklenmediğini görebilirsiniz. Bu...

Ben Şok 😱: AdSense Gelirimi Düşüren ‘Önbellek’ Eklentisiymiş!

Bu yazıyı kısa tutacağım, çünkü AdSense ile ilgili karşılaştığım sorunları sürekli bloğumdaki AdSense kategorisinde yayımladığım için, bu da onların devamı niteliğinde. AdSense ile ilgili...

Hologramlar Üniversite Dersliklerine Geliyor! İşte İlk Üniversite…

Teknoloji zaten hızlı gelişiyordu ama günümüzde AI ve diğer yüksek donanımlı teknolojiler harmanlanmasıyla artık "teknolojinin geneli" eskiye oranla 100X daha hızlı gelişiyor. 18 ay öncesine...

Sinir Bozucu PDF’lere Yapay Zeka Çözümü: ChatPDF

PDF diye iğrenç bir şey var, bilirsiniz. Aslında PDF iyi de, çevresi kötü. Gerçek olan bu. PDF'i bir türlü kullanmayı öğrenmeyen bazı öğretim üyeleri vs...

Okumaya Devam Edin

Web sitesi yaparken veya yaptırırken WordPress mi kullanmalı yoksa özel yazılım mı kullanılmalı? Bu soru eskiden sorulsaydı "nasıl bir web sitesi yapılacağına bağlı olarak değişir" şeklinde bir cevap verirdim. Fakat bugün bu soru soruluyorsa buna cevabım "tabii ki WordPress kullanılmalı" şeklinde olur. Kullanılmaması gereken...WordPress mi Özel Yazılım mı?