back to top
Ana SayfaWordPressEklentilerWordPress otomatik güncellemeler kullanılmalı mı?

WordPress otomatik güncellemeler kullanılmalı mı?

WordPress otomatik güncelleme nedir?

WordPress ana yazılım için otomatik olarak güvenlik ve ek iyileştirmeler için güncellemeyi siz isteseniz de istemeseniz de gönderiyor. Eğer kullandığınız hostingde bir kısıtlama yoksa bu güncellemeler sizden habersiz bir şekilde yapılır. Bu güncelleler sırasında sunucu bir sorun yaşarsa o zaman başlangıç ekranınızda güncellemenin manuel olarak yapılması gerektiği uyarı çıkar. WordPress’in en güzel özelliklerinden biri bu.

Eklentiler ve temalarınız için ise otomatik güncellemeler varsayılan olarak WordPress yazılımı gibi açık değildir. Eklenti ve temalar siz onay verdiğiniz sürece otomatik güncelleme alır. Bu makaleyi okuyorsanız eklentiler sayfasından her bir eklentinin otomatik güncellemeyi etkinleştir veya pasif bırak butonunun olduğunu biliyorsunuzdur.

WordPress otomatik güncelleme kullanmalı mıyım?

Genellikle ben WordPress otomatik güncellemelerin tema veya eklentilerde kullanılmasını önermiyorum. Özellikle eklentilerde kullanılmaması gerektiği görüşündeyim.

Örneğin 7’den fazla aktif eklenti kullandığınızı varsayalım. Bu eklentilerin otomatik güncellemesi açık olduğunda, yeni sürümü yayınlanan bir eklenti otomatik olarak sizden habersiz güncellenecektir. Bu güncelleme sonrası belki de sitenizde bir sorun oluşacak, fakat siz hangi eklentinin sorun çıkardığını bilemeyeceksiniz. Çünkü hepsinin otomatik güncellemesi açık ve hangisi güncellendikten sonra sorun oluştu anlayamayacaksınız. (Tabii ki WordPress yazılımından veya genel olarak konuya hakim olanlar bunu kolayca anlar, fakat ben kod kısmına uzak olanlar için yazıyorum bunu.)

Eklentilerin otomatik güncellemesi kapalı olursa, panelinize girdiğinizde manuel olarak güncelleme yapacağınızdan, herhangi bir eklentiyi güncellediğinizde eğer sitede bir sorun çıkarsa; “tamam, ben şu eklentiyi güncellemiştim şimdi, sorun bu yüzden çıktı” dersiniz ve hiçbir teknik bilgi gerektirmeden o eklentiyi pasif ederek sorunu girebilirsiniz.

Otomatik güncellemeler bazen sorun çıkarıyor…

Müşterilerimden gelen destek taleplerinin en çoğu “Bu site teknik sorunlar yaşıyor” veya “Sitenizde teknik bir sorun yaşanmaktadır” hata mesajıyla birlikte sitelerinin kapanması hakkında oluyor.

İncelediklerimin büyük bir çoğunluğu bir eklentinin otomatik olarak güncellenmesi ve yeni sürümünün mevcut WordPress yazımıyla veya diğer eklentilerle uyumsuzluk yaşaması ya da otomatik güncelleme sırasında yarım kalması sonucu sitenin hata sayfasına düştüğünü görüyorum.

Hangi durumlarda ya da sitelerde otomatik güncellemeler kullanılabilir

Az sayıda ve bilindik eklentiler kullanan bir site otomatik güncellemeleri aktif edebilir. Örneğin; Yoast, Cache, Jetpack, Akismet spam veya Contact form gibi eklentileri örnek verecek olursak hem az sayıda hem de artık bu saydıklarım WordPress’in organları olmuş durumda. Bunların dışında kullandığınız ihtiyaca yönelik eklentileri her zaman manuel olarak güncellemeniz bence daha doğru olabilir.

Yukarıda bahsettiğim de, genellikle uzun süre terk edilmiş siteler için geçerli. Örneğin bir siteniz vardır, bu blog veya kurumsal bir web sitesi olabilir. Aylarca panele WordPress paneline girme ihtiyacı duymuyorsunuzdur, iste bu durumda eklentiler içinde otomatik güncellemeler açabilirsiniz. En azından eklentilerde bir güvenlik açığı varsa giderilmiş olur.

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

WordPress.Com Bağlantı Sorunu: Zaman aşımına uğruyor ya da geç bağlanıyor

Jetpack veya WordPress.Com'u doğrudan ilgilendiren ve onun sunucusundan bir API etkileşimi sağladığınız özellikler varsa, bunların WordPress yazılımınızda geç yüklendiğini veya hiç yüklenmediğini görebilirsiniz. Bu...

Ben Şok 😱: AdSense Gelirimi Düşüren ‘Önbellek’ Eklentisiymiş!

Bu yazıyı kısa tutacağım, çünkü AdSense ile ilgili karşılaştığım sorunları sürekli bloğumdaki AdSense kategorisinde yayımladığım için, bu da onların devamı niteliğinde. AdSense ile ilgili...

AdSense: Otomatik Reklam vs. Manuel Reklam

AdSense reklam konusunda sürekli en iyi performansı yakalayabilmek için güncel gelişmeleri olabildiğince takip etmeye ve uygulamaya çalışıyorum. Bloglarımdan biriyle bu konuda denemeler yapıyor ve...

Jetpack İstatistikleri Yüklenmiyor

Mevcut WordPress bloğumda Jetpack İstatistikleri bir türlü yüklenmiyordu. Video kaydını alarak aşağıya Gif olarak ekledim. Görüldüğü gibi istatistikler görünmüyor. Yukarıdaki ekran görüntüsü WordPress panelinin...

GDPR Mesajı AdSense Kazancını %50 Düşürdü

Merhabalar, bu bloğu basit bir dille ve teknik terimlere girmeden yazmaya çalışacağım. Konu, globalde 4 farklı dil ile yayın yapan yüksek hitli bir bloğun,...

Okumaya Devam Edin