back to top
Ana SayfaBlogEtik Olmayan Şeyler Yaptım: Çin'den 4.668 TL'lik Ürünleri 725 TL'ye Aldım 🤔...

Etik Olmayan Şeyler Yaptım: Çin’den 4.668 TL’lik Ürünleri 725 TL’ye Aldım 🤔 | Peki gelecek mi?

Benim gibi yurtdışından alışveriş yapan biriyseniz, dev alışveriş sitelerinin zaman zaman yaptığı çılgın fırsatları da görüyorsunuzdur.

Tabii ki %40 veya %50 indirim gibi fırsatlardan bahsetmiyorum, bunları her zaman bulmak mümkün. Bahsettiğim o “çılgın fırsatlar” %90 ve %96 gibi indirimler. Yani neredeyse bedava ürün almak gibi bir şey. Ama tabii ki şartlı! İşte bu şartı nasıl atlarız ondan bahsedip kötü örnek olmak istiyorum bu yazıda. 😀

Alışveriş yaptığım dört adet site var ama bunlardan birini olan ve hemen hemen herkesin bildiği Aliexpress’in “ilk indirim” fırsatından bahsedeceğim.

Aliexpress, sitesinden ilk kez alışveriş yapacak kişiler için, bazı ürün gruplarında %96’ya kadar net indirim uyguluyor. Tabii ki bu bir defalık kullanılabiliyor. Sadece ilk kez yeni üye olan kişiler bir defalığına %96 indirimli ürün alabiliyor. Sonraki alışverişlerinde veya sepetteki diğer ürünler normal fiyattan alınabiliyor.

Aliexpress’te bir adet normal ana hesabım var. Zaten alışveriş yaptığım ve yılların hesabı olduğu için bu gibi indirimlerden faydalanamıyorum doğal olarak.

Bende, “alacağım her ürün için yeni bir üyelik oluşturayım, belki de sepetimdeki tüm ürünleri ayrı ayrı hesaplardan %96 indirimli alabilirim” dedim. 🙂 Derken de öyle hiç yüzüm falan kızarmadı yani, sorun yok… 🙂

Kötü mü, bu sayede Aliexpress’e yeni üyeler kazandırdım. AliExpress tarafı bir de böyle düşünsün. 🙂

Hemen, aileden herkesin adına Aliexpress hesabı açtım. Her şey tamam, artık elimde kullanıma hazır üyelikler var.

Aslına bakarsan burada bir sahtekarlık söz konusu değil, her birey kendisi için yeni bir hesap açtı ve kendi adına “ilk indirim” fırsatını kullanarak ürünleri %90 indirimli almış oldu. 🙂

Denemelere başlayalım, bakalım alabilecek miyim? Yoksa site sonraki siparişleri iptal edecek mi?

İndirimlerin sayfada nasıl göründüğünü anlatabilmek için aşağıya birkaç ürün görseli koyacağım.

Birinci ürün

İlk olarak Hepsiburada’da 300 – 350 TL aralığında satılan elektrikli bisiklet kornasını yeni hesaplardan birinden 14,75 TL + %20 gümrük vergisiyle aldım. Bunda bir sorun yok, yeni üyenin “ilk alım” indirim hakkı var.

Ürüne fiyat üzerinden gümrük vergisi de ekleniyor. Örneğin bu 14,75 liralık ürün için 50,25 TL vergi ödedim. Üreten adama kargo dahil 14,75 TL öderken vergiye 50 TL ödedim. 😀

Yani ürün toplamda 65 TL gibi bir fiyata gelmiş oldu. (%20 vergi eklersen böyle olmaz falan filana girmeyelim arkadaşlar, vergi 14 lira üzerinden hesaplanmıyor. Burasını boş verin.)

Ürün notu: Bu ürün 300 lira olsa yine alacaktım, burada doğrudan su geçirmez olarak aynısını bulamadığım ve ihtiyacım olan bir üründü. Çokça benzeri olsa da su geçirmez olması ve USB ile şarj olması önemli.

İkinci ürün

Şimdi ikinci ürün olarak yine Türkiye’de 300 TL gibi bir fiyata satılan zincir temizleme kitini de ailenin diğer üyesinden 14,75 TL’ye almaya çalışacağım…

(…siparişi verirken bu bloğu da anlık yazıyorum)

Bu ürünün ödemesini yaparken bir anda güvenlik hatası çıktı ve sipariş oluşturulamadı. 🙂 Bunun olacağı belliydi, senin karşındaki koskoca Aliexpress var. 🙂

Sorun ne olabilir ki? derken…

İlk siparişte kullandığım kredi kartını bunda da kullandığımı fark ettim. Başka bir kredi kartı bilgilerini girerek tekrar ödemeye çalıştım, evet bu kez başarılı bir şekilde sipariş oluşturuldu.

İkinci ürünün siparişini de 15 liraya vermiş oldum böylece. 🙂

Tabii ki evden ya da arkadaşlarınızdan birinin gerçek ismini ile üyelik oluşturmanız gerekiyor. Sadece farklı bir mail ya da telefon ile yeterli olmaz. Kişiler gerçek olmak zorunda.

Ürün notu: Kargo ücreti dahil 15 liraya tabii ki bedava. Hatta 100 lira denk gelmiş olsa da bedava sayarım. Ürünü Türkiye’den alsam sadece kargosu 60 TL.

Üçüncü, dördüncü ve beşinci ürün

Yukarıdaki ürün resimlerini fiyatın nasıl göründüğünü görmeniz için ekledim. Konu anlaşıldıysa ve o inanılmaz indirimlerin gösterim şeklini gördüyseniz artık diğerlerini eklememe gerek yok.

Yukarıdakilerin dışında Hepsiburada fiyatı 1.649 TL olan ürünü 135 TL’ye, 949 TL olan ürünü 58,75 TL’ye, 1.470 TL olan ürünü ise 105 TL’ye aynı şekilde tekrarladım.

Beş ürüne Türkiye’de 4.668 TL’ye ödeyeceğime, Çin’e 725 TL ödemiş oldum. Ürünlerin fiyatı ise 301 TL tuttu.

Diğer ürünler notu: Alacağım ürünleri Türkiye’den alsam da Kasım’ın 17 – 25’ine kadar teslim edileceği yazıyordu.

Anladığım kadarıyla o ürünleri Türkiye’den alsam da zaten yurtdışından gönderiliyor. Bildiğiniz gibi artık HB gibi Türk sitelerinde “Yurtdışından Gönderim” var.

Asıl önemli olan şey ise, bu aldığım 5 üründen dördü Türkiye’de satılan ile aynı değil. Yani aralarında farklılıklar var. Örneğin istediğim kask Türkiye’de 2,350 TL ama elektrikli aksamının USB şarj desteği yok, hatta arkasında bir ışık bile yok. Işık olan yeri boş, Türk ithalatçı daha fazla kâr yapabilmek için ışığı çıkarmış sanırım. 🙂

Fakat Çin’den seçtiğim üründe bunun her ikisi de var. Yani ürünün özellik bazında artıları daha fazla. Çünkü Çin’de aradığınız ürünün, üretilmiş olan tüm modellerini ve alternatiflerini bulabiliyorsunuz. Türkiye’de ise yalnızca bir veya iki modelini bulabiliyorsunuz. Bunun nedeni de, Türkiye’de ki siteler, Çin’deki en çok satılan ürünün modelini tek seçenek olarak getiriyor. Eğer sadece buna bağlı kalmak istemiyorsanız da Çin mantıklı bir tercih.


Tamam aldım almasına da, bu ürünler gelecek mi acaba? 😀 Bekleyip göreceğiz 🙂


Yurtdışından alışveriş için önemli notlar!

İlk önce şunu belirteyim, “Türkiye’den ve özellikle Hepsiburada gibi kaliteli sitelerden ürün almak elbette daha güvenilir ve garantili.”


Türkiye’ye ithal edilen ürünler sınırlamalara tabiidir. Alışveriş yaparken bunu unutmamamız gerekiyor.

Ortalama 40 güne bir 140 EURO tutarında alışveriş yapıyorum. 140 EURO’yu geçersem ürünler gümrükte takılıyor ve bir sonraki aya kadar bekletiliyor. Bu iyi ihtimal. Bu yüzden 140 ila 148 EURO arasında bırakıyorum total tutarı.

Sizde (bireysel) yurtdışı alışverişlerinizde aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

  • Ürünü teslim alacak kişinin isim ve adres bilgisi mutlaka doğru olmalı. Bu sadece satıcının size ürünü doğru bir şekilde gönderebilmesi için değil, aynı zamanda gümrük tarafından da işleme alınması için geçerlidir.
  • Mutlaka TC kimlik numaranızı doğru girmeniz gerekir, yoksa gümrükte kalır.
  • 1 ay içerisinde 5 adetten fazla sipariş vermemiş olmanız gerekir. 5’i geçerseniz ticari alıma girer ve ürünler sıkı bir denetime girebilir.
  • Aynı üründen yalnızca bir adet almanız gerekir. Örneğin az önce 5 adet ürün aldım, bunlardan biri değil de ikisi kask olsaydı gümrükte sıkıntı çıkardı.
  • Satın aldığınız ürünlerin toplam fiyatı 150 EURO’nun altında olmalı.
  • Siparişinizdeki ürünlerin toplam ağırlığı 30 kg’ın altında olmalı.

Diyelim ki, yukarıdaki kurallardan birini atladınız ve sipariş vermiş bulundunuz. Ürünler geldi ve gümrükte takılı kaldı, yine de bu ürünleri teslim almak isterseniz sizden bir takım belgeler istenebilir, bunları tamamladığınızda ilgili kargo firması ile görüştüğünüzde size ek ücret çıkarılır, bu ek ücreti ödediğinizde yine ürünleri teslim alabilirsiniz. Tabii bu aldığınız ürünlere değer bir şeyse yapılacak alternatif olabilir. Örneğin Türkiye’de bulamadığınız bir şeydir ve mutlaka ihtiyacınız da varsa o zaman bunu düşünebilirsiniz. Aksi durumda gümrük sıkıntısına girmenizi kesinlikle önermem.

Orhan
Orhanhttp://wphub.com.tr
#YapayZeka #WordPress #Güvenlik #SEO
Hazır haber blog sitesi
- reklam -

9 YORUMLAR

  1. Trendyoldan ürün almaya çekinen ben şimdi Çin’den 14 lira 79 kuruşa Bluetooth kulaklık almış bulunmaktayım 😅 100 bin kişi satın almış 25 bin kişi de yorum yapmış. Trendyolda da 250 lira gibi bişeye satılıyor. Tamamen eğlencesine aldım 🤣🤭

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yayınlar

Türkiye’de Ehliyet (CE) Sahibi Olmanın “İlginç Maliyeti”: Beyin yakan düzenek

2024 Yılında Türkiye'de C ve CE ehliyet (sürücü belgesi) sahibi olmanın maliyeti sadece bana anormal geliyor olamaz diye düşünüyorum. İsmini tam hatırlayamadım; haraç mı...

Hologramlar Üniversite Dersliklerine Geliyor! İşte İlk Üniversite…

Teknoloji zaten hızlı gelişiyordu ama günümüzde AI ve diğer yüksek donanımlı teknolojiler harmanlanmasıyla artık "teknolojinin geneli" eskiye oranla 100X daha hızlı gelişiyor. 18 ay öncesine...

Sinir Bozucu PDF’lere Yapay Zeka Çözümü: ChatPDF

PDF diye iğrenç bir şey var, bilirsiniz. Aslında PDF iyi de, çevresi kötü. Gerçek olan bu. PDF'i bir türlü kullanmayı öğrenmeyen bazı öğretim üyeleri vs...

Artık 40 Dilde Konuşabileceksiniz: Karşınızda Timekettle X1

Beklenen o an geldi... :) Timekettle X1 ile dil engellerinin zahmetsizce ortadan kalktığı bir dünya geliyor! Kasım ayından beri merakla gelişmelerini takip ettiğim Timekettle X1 nihayet...

Paraya “Son Kullanım Tarihi” Gelecek 🤔

Başlıkta biraz hile yapmış olabilirim, ilginizi çeksin diye. Yine de, dua edelimde başlık günün birinde gerçek olmasın. ;) Konumuz dijital para ve yakında insanları nasıl...

Okumaya Devam Edin